Darjan Hardi ve výběru Graduation Projects 2020
Vytvořeno: 19. 1. 2021 od Ateliér ilustrace a grafiky

 Diplomová práce Chazarský slovník Darjana Hardiho, čerstvého absolventa Ateliéru ilustrace a grafiky UMPRUM, se dostala do výběru mezinárodní soutěže Graduation Projects 2020.

 Graduation Projects nemá soutěžní charakter, jedná se o výběr nejlepších absolventských prací. Původně byla přehlídka určena jen polským absolventům. Od roku 2009/2010 se postupně otevřela i dalším zemím Viszegrádské čtyřky (České republice, Slovensku a Maďarsku). Samotný výběr zahrnuje široké spektrum grafického i průmyslového designu, včetně návrhů textilu, oděvů, skla či keramiky.

 Darjan Hardi ve své diplomové práci vytvořil novou vizuální podobu postmoderního románu o 10 000 slovech srbského spisovatele Milorada Paviće Chazarský slovník.

 „Dielo sprevádza čitateľa skrz komplexný svet vzniku a zániku Chazarského národa. Mojím cieľom bolo vytvoriť redizajn a nový vizuálny jazyk tohto slovníka, ktorý je podporený ilustráciou a svet Milorada Pavića čitateľovi priblíži aj vizuálne.“

 Kniha vnáší své čtenáře do světa tří náboženství – křesťanství, islámu a židovství a ukazuje z jejich verze růstu a pádu království Chazarů. Nový vizuál je inspirovaný symboly, metaforami a lidovým vyprávěním, které autor využívá k rekonstrukci a znovustvoření chazarského světa. Čtenář se na projektu aktivně podílí, stejně jako při čtení experimentálního srbského románu. Darjanovi Hardimu se podařilo upravit a vylepšit svět knihy spojením fikce a reality, podobně, jako s textem pracoval Milorad Pavić. I z tohoto důvodu má kniha ještě další kapitolu, která zahrnuje obrázky, které dokumentují stopy Chazarů na území Srbska.