Studenti UMPRUM se zapojili do projektu DOMASED
Vytvořeno: 3. 5. 2020 od Katedra grafiky

Studenti UMPRUM se zapojili do projektu DOMASED

Domased je online galerie, která funguje od 10. dubna. Na jejím začátku pětice tvůrců oslovila desítky československých ilustrátorů a animátorů, aby zvěčnili své sezení doma. Do online galerie se zapojili I studenti UMPRUM, především z Ateliéru filmové a televizní grafiky a Ateliéru ilustrace a grafiky.  Každý den Domased na sociálních sítích a webu zveřejňuje nové příspěvky, které svou lehkostí ulevují od momentálních omezení.

Mezi mnohými bylo možné zhlédnout krátké animované příspěvky studentů Vojtěcha Kočího, Marie Urbánkové, Filipa Tatýrka, Jáchama Štulíře, Jindřicha Janíčka, Jakuba Bachoríka a dalších.

“Samozrejme, že sme mali chuť sa k súčasnej situácii vizuálne vyjadriť a tiež sme videli, že takúto potrebu má viacero ľudí z nášho okolia. Keďže väčšina animátorov, ilustrátorov a grafických dizajnérov sú experti v sedení doma na zadku, vedia tak prispieť zaujímavými postrehmi zo svojich domovov. Online galéria o refektovaní domasedenia sa nám zdala ako skvelé domáce rozptýlenie pre nás, autorov príspevkov a snáď aj pre iných doma sediacich”, vysvětlují iniciátoři projektu Michaela Mihályi a David Štumpf, autoři mj. animovaného filmu Sh_t Happens (MFF Benátky, Sundance), a Marta Prokopová, režisérka například filmu MILA FOG (Animafest Zagreb).

Svými animacemi a ilustracemi se v uplynulých týdnech zapojilo přes padesát mladých českých a slovenských tvůrců a další desítky budou následovat během května.

“I když se situace mění a opatření se rozvolňují, cítíme, že jsme teď všichni unavení a věříme, že nadsázka ilustrace od té únavy trochu pomůže,” shodují se další tři spoluautoři Domasedu – producentky animace Kamila Dohnalová a Karolína Davidová a grafický designér Matej Mihályi.

Zájemci o kolektivní úlevu najdou online galerii zde: https://domased.cz, na Instagramu a na Facebooku.