Kolekce pamětních listů Tuana Vuonga je kompletní
Vytvořeno: 4. 2. 2021 od Ateliér tvorby písma a typografie

 Kolekce pamětních listů studenta Ateliéru tvorby písma a typografie Tuana Vuong Tronga, kterou vydala Státní tiskárna cenin, je kompletní. Posledním vydaným je list s motivem svítidel „Neverending Glory” designérů Jana Plecháče a Henryho Wielguse.

 Celá série pamětních listů v podobě bankovek v hodnotě 100 – 5000 Kč pracuje s motivy českého užitého umění. Sleduje ikonické práce českých tvůrců v průběhu uplynulých 100 let. Tuan Vuong na nich zpracoval motiv secesního kalamáře Franty Anýže, kubistickou keramickou dózu "Krystal" Pavla Janáka, stavebnici "Build the Town" Ladislava Sutnara, porcelánové sošky klisničky a hřebečků Jaroslava Ježka, nafukovacího buvola Libuše Niklové a soudobá svítidla "Neverendig Glory" Jana Plecháče a Henryho Wielguse. Motivy této kolece jsou symbolem a reprezentativním vzorkem národního bohatství

 Vzniku předcházela spolupráce UMPRUM a Státní tiskárny cenin na projektu „Bankovky a osobní doklady očima studentů UMPRUM“. Po dobu dvou semestrů se studenti Ateliéru tvorby písma a typografie a Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace zamýšleli nad tímto zadáním. A to nejen ze strany vzhledu, ale především s přihlédnutím na zakomponování všech potřebných ochranných prvků a dalších náležitostí.

 To, že se spolupráce zdařila a nezůstalo jen u návrhů, dokládá převedení jednoho z nich, kolekce Tuana Vuong Truonga, do podoby pamětních listů.

 

Pamětní listy je možné zakoupit v e-shopu Státní tiskárny cenin.