Vysoká škola uměleckoprůmyslová / Nakladatelství UMPRUM v Praze Vás srdečně zve v úterý 7. 12. 2021 v 18 hodin na uvedení publikace Signatury všech věcí / Poznámky k teorii moderního a současného umění, jejíž autorem je Karel Císař.
Vede-li Oswald Croll ve spisu o signaturách z počátku 17. století analogii mezi hvězdami a rostlinami, neboť „každá hvězda na nebi není nic jiného než duchovním a chaotickým způsobem předvytvořená rostlina, která ji zde na zemi představuje“, vlastně tím předjímá metodu zkoumání, kterou užívá Michel Foucault v polovině 20. století, když pomocí příkladu Panoptikonu vyvozuje nové uspořádání moci. Podobnou metodou zkoumání jsou v různé míře vedeny také texty předkládané knihy. Ať už se věnují rozporu mezi ikonickým a indexickým zobrazováním v moderním a předmoderním umění, fenomenologickým a antropologickým výkladům amerického minimalismu, „smrti autora“ spojované s postmoderním obratem, ve skutečnosti však ovlivněné dobovou interpretací antické tragédie, paralelám surrealismu a fenomenologie nebo vzájemným vztahům mezi projekty dekolonizace a pozdní fenomenologie, vždy nalézají nečekané souvislosti mezi zdánlivě rozpornými teoriemi moderního a současného umění.
Karel Císař je teoretik umění. Působí na Katedře teorie a dějin umění Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Knižně publikoval mj. výstavní katalogy Věci, o kterých s nikým nemluvím (2010), Stav věcí (2012), Obrazy a předobrazy (2019) a soubor esejů Abeceda věcí. Poznámky k modernímu a současnému umění (2014), za nějž byl nominován na Cenu F. X. Šaldy za vynikající výkon v oblasti umělecké kritiky za rok 2014.