Křest katalogu Ronyho Plesla
Vytvořeno: 6. 10. 2016 od Nakladatelství UMPRUM

U příležitosti konání výstavy Ronyho Plesla vychází nádherný katalog!

Publikace Moje maso (My Flesh) Ronyho Plesla vychází u příležitosti jeho profesorské přednášky na UMPRUM a retrospektivní výstavy v Královském letohrádku Pražského hradu. Kniha přináší vhled do autorovy tvorby, jeho inspirací a názorů na design a volné umění. Editorem publikace je kurátor a teoretik umění Adam Štěch, jenž s Pleslem v první části vede rozsáhlý rozhovor o umění, designu, životě. Druhá část je věnována aktuální, především volné tvorbě a probíhající výstavě na Pražském hradě. Ve třetí části se může čtenář seznámit s výběrem z autorovy tvorby od roku 1990 do současnosti. O grafickou stránku se postarali Matěj Činčera a Jan Kloss ze skupiny OKOLO, fotografie vznikly spoluprací s Jakubem Skokanem a Martinem Tůmou z BoysPlayNice. Publikace vychází nákladem 1000 výtisků v nakladatelství UMPRUM.

 

Rony Plesl
(*1965, Jablonec nad Nisou)

Sochař a designér Rony Plesl je známý svými originálními skleněnými plastikami. Věnuje se především volné tvorbě, tvorbě do architektury a designu a jeho limitované kolekce ručně foukaných a ručně broušených váz a objektů se staly v průběhu let sběratelskými ikonami, které jsou dnes zastoupeny v nejprestižnějších soukromých a veřejných sbírkách doma i v zahraničí. Je držitelem mnoha ocenění, včetně ocenění Red Dot Design Award 2007 za sklenici Cleveland, Good Design Award 2010 za design sklenice Erie nebo Good Design Award 2013 za kolekci sklenic Daytom. V roce 2011 byl za lustr Uovo pro značku Lasvit a sklenice pro Moser vyhodnocen nejlepším designérem roku v rámci národní soutěže Czech Grand Design. Za lustr Merkur získal v  roce 2016 ocenění Hospitality Design Magazine Awards v New Yorku v kategoriích Nejlepší světelný design a Nejlepší produkt za rok 2016. Pracuje a pracoval pro významné klienty doma i v zahraničí. Příkladem je značka Cartier nebo italská sklárna Barovier & Toso. Mezi další klienty patří Preciosa, Moser, Bomma, Verreum, Pasabahce či německý koncern Sahm vyrábějící nápojové sklenice pro většinu významných značek. Od roku 2008 vede Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.

www.ronyplesl.com 

 

 Adam Štěch
(*1986, Děčín)

Teoretik, novinář a kurátor, který se dlouhodobě zabývá designem, architekturou, módou a výtvarným uměním. Je absolventem magisterského studia dějin umění na Karlově univerzitě v Praze a od roku 2009 působí jako redaktor v časopise Dolce Vita. Je spoluzakladatelem kreativní skupiny OKOLO, se kterou již od roku 2009 připravil desítky publikačních a výstavních projektů v České republice i v zahraničí. Též je autorem řady textů o designu a architektuře, které vychází v domácím i zahraničním tisku. Spolupracoval se značkami a institucemi, jako jsou Phillips de Pury, Casa Mollino, Gubi, Designblok Tolix, Verreum, Form, Design Museum Holon, Depot Basel, Bratislava Design Week, Vienna Design Week, Ziba, Dox, Qubus, Maharam a další. Od roku 2013 vede kurz Dějiny designu na Scholastice.