Španělský a Německý sál na Pražském hradě v 19. století
Vytvořeno: 31. 1. 2020 od Nakladatelství UMPRUM

 

UVEDENÍ KNIHY ŠPANĚLSKÝ A NĚMECKÝ SÁL NA PRAŽSKÉM HRADĚ V 19. STOLETÍ

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze a Národní památkový ústav Vás srdečně zvou na uvedení publikace Španělský a Německý sál na Pražském hradě v 19. století, jejíž autorem je profesor Jindřich Vybíral, renomovaný český historik umění a rektor UMPRUM.  

 

Slavnostní uvedení, kterého se ujmou ministr kultury Lubomír Zaorálek a ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková, se uskuteční v úterý 4. února 2020 v 17 hodin v budově Národního památkového ústavu (Dům U Voříkovských), Liliová 5, Praha 1.

 

O knize: 
Španělský a Německý sál (dnešní Rudolfovu galerii) v severním traktu Pražského hradu dal zbudovat císař a král Rudolf II. na přelomu 16. a 17. století. V letech 1866–1868 byly oba sály modernizovány podle návrhů prominentních vídeňských architektů Ferdinanda Kirschnera a Heinricha Ferstela, při čemž velká část štukové dekorace z rudolfinské doby zůstala zachována. Publikace rekonstruuje průběh stavebních prací, zpřesňuje poznatky o autorech projektů a dalších aktérech přestavby a rovněž odpovídá na otázku, do jaké míry je výzdoba sálů plodem 19. století a co je naopak zachováno ze starší výzdoby. Autor analyzuje stylovou fyziognomii obou interiérů, zkoumá jejich funkci jako symbolu dynastické tradice a legitimity, rekonstruuje historický a sociální kontext přestavby. Nahlíží Španělský a Německý sál jako politické a ceremoniální prostory a studuje souvislost interiérové architektury a dvorského ceremoniálu Habsburků. Kniha vychází s fotografiemi Ivana Pinkavy a Vladimíra Uhra. 

O autorovi:
Jindřich Vybíral působí na UMPRUM od roku 1996 – v letech 1997–2003 jako prorektor, od roku 2006 jako vedoucí Katedry teorie a dějin umění a od roku 2019 je zde rektorem. Věnuje se zejména dějinám architektury 19. a 20. století a metodologii dějin umění. Je autorem mnoha odborných studií a publikací, např. Reissigova vila v Brně a reforma rodinného domu po roce 1900 (UMPRUM 2011), Friedrich Ohmann (UMPRUM 2013), Leopold Bauer (české vydání, UMPRUM 2015; německé vydání, Birkhäuser/UMPRUM 2018). Je spoluautorem katalogu Budování státu (UMPRUM 2015).