Vila Jenny a Josefa Winternitzových - slavnostní uvedení knihy
Vytvořeno: 24. 2. 2020 od Nakladatelství UMPRUM

 UVEDENÍ KNIHY VILA JENNY A JOSEFA WINTERNITZOVÝCH
ADOLF LOOS, KAREL LHOTA, 1931–1932

Winternitzova vila a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze Vás srdečně zvou na uvedení knihy Vila Jenny a Josefa Winternitzových / Adolf Loos, Karel Lhota, 1931–1932.

Termín: tek 6. března 2020 v 18 hodin
Místo konání: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5 

Publikaci slavnostně uvedou rektor UMPRUM prof. Jindřich Vybíral, editorky Lada Hubatová-Vacková a Valentyna Nikolenko a David Cysař.
 
Událost je součástí vernisáže výstavy Dominique CHAPUIS „Le vide interroge le visible“. 
 
Knihu bude možné zakoupit během večera na pokladně vily za zvýhodněnou cenu 240 Kč. 

O knize:
Winternitzova vila je jednou z posledních realizací vzniklých z tvůrčí synergie a spolupráce Adolfa Loose a Karla Lhoty mezi lety 1931 a 1932. Je významným příkladem modernistické architektury, ale také tichým svědkem konkrétního dějinného příběhu židovské rodiny Winternitzovy v multikulturním meziválečném Československu, reliktem historických zvratů během 2. světové války a později v komunistické zemi. Publikace, která slouží i jako průvodce vilou, je sestavena z dílčích studií. V nich vedle historie rodiny a vily předkládáme otázky týkající se autorství a architektonického „rukopisu“ nebo problémy spjaté s terminologickým situováním loosovské architektury. Obrazová archivní dokumentace spjatá s Winternitzovou rodinou a vilou je doplněna o současné fotografie a grafické vstupy mladých tvůrců (axonometrické vizualizace, panoramatické fotografie). Grafika Michal Veltruský. Vychází ve spolupráci s Davidem Cysařem v české a anglické jazykové mutaci.

O editorkách:
Lada Hubatová-Vacková přednáší dějiny moderního umění a designu na UMPRUM. Centrem její vědecko-výzkumné činnosti je dekorativní umění a design 19. a 20. století. Je autorkou publikace Tiché revoluce uvnitř ornamentu (UMPRUM 2011), za niž byla nominována na Cenu F. X. Šaldy, a spoluautorkou knih Zlínská umprumka (UMPRUM 2013), Věci a slova (UMPRUM 2014), Tam a zpátky (UMPRUM 2015), Modfolk (UMPRUM 2015), OCH! Logika emoce (UMPRUM/MG 2016), Knihovna (UMPRUM 2018). Je spolueditorkou 1. českého vydání spisu G. Sempera Věda, průmysl a umění (UMPRUM 2016).

Valentyna Nikolenko je studentkou Katedry teorie a dějin umění UMPRUM. Mezi její hlavní zájmy patří architektonická reprezentace první republiky (projekty českých architektů na území Podkarpatské Rusi).