Artist talk: Irma Boom
Vytvořeno: 9. 11. 2016 od Veřejné přednášky

Artist talk: Irma Boom

22. 11. 2016 v 15.30h

UMPRUM
nám. Jana Palacha 80, Praha 1
posluchárna 115

 

Přednáška grafické designérky a typografky Irmy Boom při příležitosti její výstavy v pražské galerii VI PER (Vítkova 2). 

 

Prezentace obsáhne průřez vybraným dílem Irmy Boom a ukáže knihy, které v posledních letech navrhla, v jejich celku. Důležitý je přístup Irmy Boom, celý proces navrhování a její konceptuální práce s médiem knihy. Sama sebe totiž neoznačuje za grafičku, ale „knižní návrhářku“, ke knihám přistupuje jako k samostatným svébytným uměleckým dílům či objektům. Irma Boom chápe knihu v jistém architektonickém smyslu, tedy jako reorganizaci elementů a forem. Každá kniha je pro ni experiment, s nímž nabourává tradiční přístup.

Irma Boom (1960) patří mezi přední světové úpravce knih a za svou kariéru jich vytvořila více než 300 – od miniaturních formátů po knihy o velkých rozměrech – pro instituce jako Muzeum moderního umění v New Yorku, Serpentine Gallery v Londýně, OSN, Chanel, Vitra, studio OMA Rema Koolhaase nebo pro osobnosti jako Sheila Hicks či Olafur Eliasson. Získala mnoho ocenění včetně vyznamenání od nizozemské královny Beatrix. Její knihy sbírá řada institucí (MoMA New York, Centre George Pompidou, Art Institute of Chicago aj.). Irma Boom působí jako kritik na Yale University School of Art.

www.irmaboom.nl

www.vipergallery.org

 

Přednáška se uskuteční na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, nám. Jana Palacha 80, místnost č. 115.