Current Obsession a Marina Elenskaya
Vytvořeno: 16. 5. 2018 od Veřejné přednášky

Marina Elenskaya

čtvrtek 17. 5. 2018 od 18 hodin

Galerie UM
UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

 

Jedním z dlouho očekávaných bodů doprovodného programu výstavy Design Treat Café v Galerii UM je prezentace Mariny Elenskayi. Marina Elenskaya působí v Amsterdamu a je zakladatelkou a editorkou Current Obsession, nejvýznamnějšího časopisu o současném šperku. Výstava Design Treat Café je projektem Ateliéru K.O.V., který vede doc. Eva Eisler. Galerijní prostor přetváří v kavárnu, prodejní galerii a velkou nabídkou přednášek a prezentací pro širokou veřejnost.

 Přednáška a diskuse Mariny Elenskayi proběhne ve čtvrtek 17. května od 18 hodin a se bude věnovat tématům, která úzce souvisí se současným šperkem. Časopis a webová platforma Current Obsession v posledních pěti letech změnila způsob, jak je současný šperk vnímán, fotografován a šířen. Díky propojení šperku se svými příbuznými kreativním odvětvími, jako je například móda, umění, design nebo fotografie, dává Current Obsession šperk do širšího kontextu současné vizuální kultury.

 Ve své přednášce se Marina Elenskaya bude věnovat strategiím přípravy jím vydávaného magazínu a zmíní některé projekty, které zrealizoval tým Current Obsession. Dále se bude věnovat tématům, která úzce souvisí se současným šperkem: prezentaci šperku, jeho kontextům, vyprávění příběhů nebo rozšiřující se roli designera. Událost bude rozdělena na dvě poloviny - na přednášku Mariny Elenskayi a následnou diskusi s diváky, kterou bude moderovat doc. Eva Eisler.

Kreativní veřejný prostor Design Treat Café nevšedním způsobem propojuje design, umění, gastronomii a lifestyle. Cílem je vytvořit příjemné místo setkávání, kde je možné sledovat dokumenty o umění, pracovat, absolvovat přednášky a diskuse s významnými osobnostmi kultury, občerstvit se a také nakupovat nejaktuálnější design. Design Treat Café je možné navštívit až do 2. června.

 

 

Nadcházející doprovodný program Design Treat Café

 

 

24. 5. od 18 hodin
Přednáška Miroslavy Hájek - Bruno Munari: Exaktní fantazie

Italský umělec Bruno Munari (1907-1998) dokázal rozšířit umělecký objekt do prostoru a poměřit ho s nekonečnem. Stál u zrodu instalace a jeho „přímé promítání“ je neodmyslitelným předstupněm dnešního videoartu.
Miroslava Hájek (*1947, Brno) je historička umění se zaměřením na moderní a současné umění, kurátorka výstav. V roce 1969 byla politickými okolnostmi v Československu nucena emigrovat, od té doby žije v Novaře v Itálii.

 

26. 5. od 16 hodin
Attai Chen: Neformální posezení nad kávou a šperky

Organické šperky mnichovského umělce Attaie Chena nejsou v Čechách nijak obvyklé. Jak vypadají a jak se vyrábí, bude možné prodiskutovat v neformální atmosféře kavárny Design Treat Café.

 

31. 5. od 18 hodin
Přednáška Jakuba Ferance - Street style v Čechách a v Evropě a vliv influencerů

Jakub Feranec se od dětství věnoval fotografování a svůj profesní život zasvětil módě. Procestoval snad všechny evropské metropole a navštěvuje významné Fashion Weeky, kde fotí street style. V módní branži se věnuje nejenom psaní o módě, ale také produkci, PR a poskytuje konzultace českým značkám a designérům. Založil projekt Pop Up Gentleman, produkuje a vytváří pořad mapující českou módní scénu Style Guide Show a spolupracuje s módním konceptem Fresh Labels.

 

1. 6. od 18 hodin
Roland Hagenberg - přednáška

Spisovatel, umělec a fotograf Roland Hagenberg pochází původně z Vídně, v současné době ale žije v Tokiu. Jeho eseje, reportáže z cest a rozhovory jsou otiskovány v mezinárodních publikacích. Hagenberg v Praze mimo jiné představí svůj „Raiding Projekt“, v rámci kterého japonští architekti staví experimentální pavilony v rakouském rodném městě skladatele a pianisty Franze Liszta.

 

2. 6. od 19 hodin
Závěrečný večírek