Dirk Snauwaert: Nepřítomné muzeum - spekulativní cvičení v reálném čase o možnostech muzea v hlavním městě Evropy
Vytvořeno: 30. 8. 2018 od Veřejné přednášky

Dirk Snauwaert
Nepřítomné muzeum - spekulativní cvičení v reálném čase o možnostech muzea v hlavním městě Evropy.

10. září 2018 od 17.00


UMPRUM
Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1
posluchárna 115

 

V pondělí 10. 9. vystoupí na UMPRUM  Dirk Snauwaert, zakládající ředitel WIELS, jedné z předních institucí současného umění v Evropě. Přednášku pořádá Hope Recycling Station a UMPRUM.

Přednáška Dirka Snauwaerta zpracovává téma, jak by umělecké muzea měly tematicky zpracovávat nevyřešené problémy současnosti v jejich narativech, když jejich narativ závisí jen na formální estetice. Výstavní projekt Absent Museum (WIELS, 2017) http://www.wiels.org/en/exhibitions/927/The-Absent-Museum věnovaný tomuto tématu byl spekulativním cvičením v reálném čase a prostoru. Touto problematikou se WIELS, jakožto muzeum v hlavním městě Evropy, zabývá.

Dirk Snauwaert je zakládajícím ředitelem WIELS v Bruselu, založené v roce 2004. Dříve byl ředitelem IAC Villeurbanne, Mnichovské Kunstverein a kurátorem v PBA-PSK v Bruselu. Pravidelně publikuje o umění a vizuální kultuře. Ve WIELS kurátoroval výstavy Annemie Van Kerckhoven, Bruno Serralongue, Luc Tuymans, Andro Wekua, Francis Alÿs, David Claerbout, Sven Augustijnen, Rosemarie Trockel, Joelle Tuerlinkx, Walter Swennen, Geys & Monir, Ana Torfs, David Claerbout, Stan Douglas, Duncan Campbell, Expats-Clandestines (2007), Rehabilitation (2010), The Absent Museum (2017), Idiolect in Bruges (2010), Jef Geyse v Belgickém pavilonu na Benátském bienále, ‘Atopolis’ pro Mons, Evropské město kultury 2015.

WIELS je jedna z předních a důležitých institucí současného umění v Evropě. Je bez stálých sbírek a realizuje krátkodobé výstavy začínajících i zavedených belgických a mezinárodních umělců. WIELS je místo kreativity a dialogu, ve kterém umění a architektura formují základnu pro dialog o současných událostech a tématech a to nejen skrze výstavní program ale i skrze hostující dolňující aktivity. WIELS otevřel v roce 2007 v rekonstruovaném pivovaru z třicátých let navrženém belgickým architektem Adrienem Blommem. Ikdyž je WIELS relativně mladá instituce, uskutečnila více než 65 výstav, přijala 130 rezidentů a iniciovala bezpočet edukativních a sociálně-uměleckých aktivit.