Tyler Coburn - Ergonomic Futures
Vytvořeno: 10. 5. 2018 od Veřejné přednášky

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze si vás dovoluje pozvat na přednášku Tylera Coburna

 

ERGONOMIC FUTURES

 

čtvrtek 24. 5. 2018 od 18 hodin

 

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze


nám. Jana Palacha 80, Praha 1


1. patro, posluchárna 115

 

Vstup zdarma

Přednáška bude vedena v anglickém jazyce 

 

Tyler Coburn ve své přednášce na UMPRUM přiblíží svoji práci v kontextu genetického inženýrství, postplanetárního života a dalších témat, které přispívají k výrazným změnám ve způsobech, jakými filozoficky, biologicky a právně definujeme “člověka”.

Jeho několikadílný projekt Ergonomic Futures nahlíží vývojovou “způsobilost” člověka prizmatem spekulativních evolučních teorií. Coburn v něm vychází z komunikace s paleoantropology, ergonomiky, evolučními biology a genetickými inženýry, kterým klade pokaždé stejný dotaz: jaké jsou scénáře možného vývoje lidského těla a jak můžou úvahy o něm ovlivnit diskuse o normativitě těla v současnosti?

Vedle teoretického výzkumu jsou součástí projektu funkční ergonomická křesla pro těla budoucnosti, zamýšlené jako exponáty do muzea nábytku, které Coburn navrhl ve spolupráci s newyorským architektonickým studiem Bureau V a webová stránka povídek www.ergonomicfutures.com, vyrobená ve spolupráci s dizajnéry Luke Gouldem a Alfonso Martinsem a plánovaná jako dlouholetý projekt.

 

Tyler Coburn je umělec žijící v New Yorku. Vedle své praxe na poli vizuálního umění s přesahy do dizajnu a vědeckého výzkumu píše a publikuje vlastní texty. Vystavoval v Centre Pompidou v Paříži, South London Gallery v Londýně; vídeňské Kunsthalle Wien, Kunstverein v Mnichově; SculptureCenter v New Yorku; na 11. ročníku bienále v Gwangju Biennale a 10. ročníku bienále v Shanghai. Coburn je jedním z umělců zastoupených na výstavě Apparatus 2.0 v v knihovně NCSU v Praze organizované ve spolupráci s Elizabeth Foundation for the Arts v New Yorku.

 

Detail obálky knihy Olafa Stapledona Poslední a první lidé: príběh blízké a daleké budoucnosti, New York, Magnum Books, 1978 (první vydání 1930), archiv autora.