HRS #12: Sophie Jung
Vytvořeno: 31. 5. 2018 od Veřejné přednášky

Hope Recycling Station
& A guiding dog for a blind dog

7. června 2018 od 18.00
UMPRUM
Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1, posluchárna 215

 

Ve čtvrtek se na UMPRUM představí lucemburská výtvarnice, která žije a pracuje v Londýně Sophie Jung.

Projev Sophie Jung osciluje mezi sochou, performance a textem. Čerpá reference z vysoké a nízké kultury, z nichž utkává vlastní síť významů. V centru její praxe je neutuchající zájem o dichotomii předmětu, jeho fyzickou existenci a zároveň možnost být zástupcem významu a narativu, kterou předměty vytváří. Objekty jsou pro ni určitou rekvizitou. Pracuje především s nalezenými věcmi, jež zapracovává do uměleckých instalací a soch tak, že jejich textury, časové osy, rozměry a stádia rozkladu splynou v kolektivní narativ oddělených hlasů. Přijímá pak roli spirituálního média, když se ve svém procesu snaží svým předmětům důkladně porozumět a poznat vlastnosti, které potencionálně sdílejí ve vztahu k jiným objektům a jež chtějí sdílet s ní. Je vypravěčkou příběhů.

Sophie Jung se narodila v Lucembursku, žije a pracuje v Londýně. Jejími nedávnými výstavními projekty jsou Jungs, hier kommt der Masterplan v Kunsthalle Basel, Come Fresh Hell or Fresh High Water v Blain Southern, Londýn; X-Examination v ICA, London; Les Rencontres Internationales v Haus der Kulturen der Welt v Berlíně a v Palais de Tokyo v Paříži. V roce 2016 vyhrála cenu Swiss Art Award.

Přednáška a prezentace probíhá ve spolupráci s projektem Lukáše Hofmanna A guiding dog for a blind dog probíhajícím v Centru pro současné umění Futura.

Přednáška a diskuze proběhne v angličtině.

 

Performance Sophie Jung proběhne v Centru pro současné umění Futura o den pozdějí, 8. června 2018 v 18:30.