JAN BOELEN: ATELIÉR JAKO LABORATOŘ
Vytvořeno: 27. 10. 2016 od Veřejné přednášky

Zveme Vás na další přednášek CZECHDESIGN

 

JAN BOELEN: ATELIÉR JAKO LABORATOŘ

 

3. 11. 2016 v 18:30

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, nám. J. Palacha 80, Praha 1, posluchárna 115

 

Vstup zdarma.
Pro účast na přednášce nutná rezervace místa: https://janboelen.eventbrite.com

 

 

Prahu navštíví významný evropský kurátor, designér a pedagog Jan Boelen z Design Academy Eindhoven. Předseda vlámské komise pro architekturu a design, zakladatel a umělecký ředitel známého belgického uměleckého centra Z33, bude přednášet na pražské UMPRUM 3. 11. 2016.

 

Design jako věda? Ateliér jako laboratoř?

Jan Boelen se na design dívá tak trochu jinýma očima. Proces navrhování pojímá jako výzkum a experiment, design vnímá jako nástroj k pochopení a přiblížení každodenního života. Z33, dům moderního umění, kterého je Jan ředitelem, je spíše unikátní laboratoří a místem pro výzkum, kde práce jeho studentů osciluje mezi navrhováním a vědeckým výzkumem.

 

Co má větší význam forma nebo obsah, produkt nebo proces, dnes nebo zítra? Závisí samotné učení na designu nebo na designerovi? A má být učení spíše metodické nebo individuální? Jako pedagog si klade mnoho otázek. Pojďme se zamyslet o designu s Janem Boelenem!

 

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 3. 11. 2016 v 18:30 v místnosti č. 115 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, Nám. Jana Palacha 80, Praha 1.

Prosíme, pro účast se registrujte zde: https://janboelen.eventbrite.com

 

Jan Boelen

Kurátor a pedagog, vystudoval produktový design na Media and Design Academy (KHLim), je ředitelem Masters Department Social Design na Design Academy Eindhoven. Dále je zakladatelem a uměleckým ředitelem Z33, domu moderního umění v Hasselt (B) a předsedou vlámské komise pro architekturu a design. V současné době vede mezinárodní debaty o budoucnosti designu. Byl kurátorem 24. ročníku BIO50 – Biennial of Design in Ljubljana

 

Design Academy Eindhoven

Je jedinou univerzitou v Holandsku, která se plně specializuje na design. Se svojí 65 letou tradicí zastoupila vedoucí pozici mezi mezinárodními školami pro design a město Eindhoven se tak stalo magnetem pro designéry. Akademii navštěvuje přes 700 studentů z více jak 50 zemí z celého světa. Mezi slavné absolventy patří například Piet Hein Eek, Ad van Berlo, Kiki van Eijk nebo Joost van Bleiswijk.

 

 


Za podporu projektu děkujeme následujícím partnerům:

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Magistrát hl. města Prahy, Asten Hotels.

 

©Z33; Jan Boelen; Veerle Frissen