Pavel Büchler
Vytvořeno: 30. 10. 2018 od Veřejné přednášky

Dovolujeme si vás pozvat na přednášku a prezentaci umělce českého původu žijícího ve Velké Británii.


Pavel Büchler

1. listopadu 2018 od 19.30

UMPRUM, Náměstí Jana Palacha 80, Praha 1, posluchárna 115
 

Pavel Büchler, narozen 1952 v Praze, je umělec čekého původu žijící ve Velké Británii. Vystavuje již přes třicet let po celém světě a je znám především charismatickými konceptuálními díly, často instalacemi, založenými na jazyku, vintage technologii a pohyblivém obrazu. Pavel Büchler je dlouhodobě i pedagogem a spisovatelem. Jeho nedávné výstavy proběhly například ve Fondazione Prada, Miláno, Sprengel Museum v Hanoveru, Kunstmuseum Bern, Národní Galerie v Praze, IKON Gallery v Birminghamu, Centre for Contemporary Arts v Glasgow, Broad Art Museum v Michiganu, Power Plant v Torontu, Museum of Contemporary Art v Denveru, Contemporary Art Museum v St. Louis, Centre d’Art Contemporain v Ženevě a Museion v Bolzanu. Obsáhlá monografie o Büchlerově práci od Tommy Simoense byla pulblikována minulý rok Antverpským vydavatelstvím Ludion. 

Je reprezentován velmi výraznou galerií Tanya Leighton v Berlíně. Jeho práce jsou ve sbírkách Tate Gallery v Londýně, Museum of Modern Art (MoMA), Van Abbemuseum v Eindhovenu, Fundació la Caixa v Barcelona a dalších institucích.

V Čechách, ač původem z Prahy, zůstává Pavel Büchler stále nedostatečně vystavován a dostatečně znám, ani jedna z hlavních vřejných institucí mu doposud neuspořádaly samostantnou výstavu, této úlohy se ujalo soukromé muzeum DOX, kde proběhly dvě samostatná výstavy: Marná práce a  How To Make It Go Away.

Více o Pavlu Büchlerovi: 
Tanya Leighton / Pavel Büchler
Frieze / Pavel Büchler by Andrew Hunt
Frieze / Pavel Büchler / Ikon by Paul Carey - Kent
Manchester School of Art / Pavel Büchler