Pavel Hnilička - Pražské stavební předpisy, periferie, zahušťování
Vytvořeno: 23. 4. 2020 od Veřejné přednášky

 

Pavel Hnilička: Pražské stavební předpisy, periferie, zahušťování

on-line přednáška ze série Dynamický urbanismus na UMPRUM

 

 

UMPRUM nabízí zhlédnutí další přednášky z cyklu Dynamický urbanismus on-line. Vystoupí na ní architekt Pavel Hnilička a bude se věnovat stavění v Praze.
Jaké bylo pozadí procesu tvorby PSP a co jim aktuálně hrozí v souvislosti s novelou stavebního zákona? Jaká je aktuálně potřeba, míra a prostředky regulace v demokratických městech současnosti? Obstojí Praha v porovnání s Vídní, Mnichovem, Kodaní či Amsterdamem? Jaké je kompaktní město? Jak se mění pražská periferie a postoje místních samospráv?

 

Ing. arch. Pavel Hnilička, Dipl. NDS ETHZ in Architektur (od 2003 Pavel Hnilička Architekti) je hostem páté přednášky z cyklu Dynamický urbanismus na Umprum. Architekt, urbanista, teoretik, pedagog, popularizátor urbanismu. Vedoucí týmu zpracovatelů Pražských stavebních předpisů (2012-2014), autor publikace Sídelní kaše (2005, 2012) a spoluautor práce Hustota a ekonomie měst (2018).

 

https://www.hnilicka.cz/cs/o-nas/pavel-hnilicka/140/

 

 

Přednáškový cyklus tematicky spjatý s experimentální workshopovou výukou nového předmětu Dynamický urbanismus pod vedením dua Jana Moravcová (www.norm-a.com) a Peter Stec (www.peterstec.com). Cílem přednášek je obohacení výuky, kontakt Umprum s výzkumníky z českých a zahraničních univerzit a veřejností, mezioborová spolupráce.

 

Krajina a mestá sa vyvíjajú v čase a dosahujú vďaka tomu neuveriteľný stupeň previazanosti a komplexity. No mnohé dôležité urbánne kvality prepadli sitom často rigidných nástrojov mestského plánovania 20. storočia. Cieľom predmetu je prieskum súčasných metód urbánneho plánovania modelujúcich a formujúcich mesto a krajinu v čase. Okrem historických precedensov predstaví aj formálne dynamické modely z rôznych disciplín, s očakávaním ich prispôsobenia do urbánnej mierky.