Pieter Stockmans
Vytvořeno: 8. 6. 2017 od Veřejné přednášky

Pieter Stockmans
Přednáška belgického umělce a mistra inovativního pojetí porcelánu

15. června 2017 od 18 hodin

posluchárna 115
UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

vstup zdarma


Pieter (Piet) Stockmans (*1940) belgický umělec a mistr inovativního pojetí porcelánu vystudoval sochařství a keramiku v německých městech Hasseltu a Selbu, která jsou spojena s tradicí špičkového porcelánu. V letech 1966–1989 se věnoval coby šéfdesignér praxi v porcelánce Royal Mosa v Maastrichtu. V tomto období navrhl více než 70 % všech výrobků společnosti. Nejúspěšnější realizací je design pro šálek kávy „Sonja“ s více než 40 milionů prodaných výrobků.
Paralelně, až do roku 1998, pedagogicky působil. Nejdříve na Department of Product Design at the Municipal Institute of Visual Comm and Design, později na Media & Design Academy ve městě Genk. V odobí 1983–1985 vyučoval design keramiky na Design Academy v Eindhovenu. Od roku 1989 pracuje jako nezávislý designér a umělec. Společně s věhlasnými šéfkuchaři navrhuje tvary nádobí pro jejich restaurace. Zároveň vytváří porcelánové objekty na pomezí volné a designérské tvorby a instalace s využitím porcelánu. Jeho odstín modře v kombinaci s bělostí porcelánu je dnes již jeho autorským podpisem. Dosavadní tvorba Pietra Stockmanse se stala inspirací pro další generace. Na podzim roku 2010 autorovu retrospektivu uspořádalo Design Museum v Gentu.

Akci pořádají: Sdružení výtvarných umělců keramiků, z.s. ve spolupráci s Asociací českých keramických měst, z.s., Nadací Umění pro zdraví, Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze