Preston Scott Cohen & Daniel Sherer - Paradigms and Genealogies: Baroque, Modern, Contemporary
Vytvořeno: 16. 4. 2018 od Veřejné přednášky

Preston Scott Cohen & Daniel Sherer:

Paradigms and Genealogies: Baroque, Modern, Contemporary

Two Lectures and a Discussion between Preston Scott Cohen (Harvard GSD) and Daniel Sherer (Princeton University School of Architecture)

 

26. 4. 2018, 18:00 místnost 115

přednáška bude v anglickém jazyce

 

Dialog o vztazích mezi teorií, historií a architektonickou praxí. Preston Scott Cohen představí produkci atelieru ovlivněnou Luigi Morettim, jehož nový přístup ke geometrii není pouze historickým precedentem, ale má kapacitu inspirovat současný směr myšlení o geometrii a typologii. Následná teoretická reakce Daniela Sherera doplní diskusi o otázku tradice, nikoli coby historizujícího vzoru, ale jako platného teoretického paradigmatu. Zatímco pro Cohena je Moretti nejen historickou figurou, ale osobním inspirativním zdrojem pro aktuální tvorbu, Sherer představí historický a teoretický argument o komplexitě jeho role. A to nejen v rovině osobní, ale i současné obecně platné, pro architekturu jako disciplínu – ve třech polohách: recepční, genealogické a operativní historie. Morettiho téma je pro České prostředí o to zajímavější, že pojednává i o původním vlivu Borominiho, respektive typologických transpozic Santiniho Aichla, který představuje neobvyklou paralelu a analogii k současným komplexním formám včetně těch z Cohenova atelieru.

 

Dr. Daniel Sherer působí v současné době jako hostující profesor ve Škole Architektury University v Princetonu. Přednášel historii a teorii architektury na Yale a GSAPP na Columbijské Universitě (1998-2017). Své PhD získal na Harvardově Universitě na Katadře dějin umění a architektury v roce 2000. Jeho výzkum se zaměřuje na moderní přijetí humanistické architektury, Italský modernismus odkazující k interakci mezi architekturou, uměním a designem. Dále se soustřeďuje na Italskou renesanci a baroko, současnou architekturu, historiografii a teorii, současné umění, často ve vztahu k architektuře. Jeho práce je publikována v Evroských a Amerických titulech, mj. Artforum, AA Files, Perspecta, Zodiac, Assemblage, The Journal of Architecture a Potlatch.V nedávné době byl kurátorem výstavy "Aldo Rossi: The Architecture and Art of the Analogous City," na Universitě v Princetonu, která byla k vidění od 5.2. do 30.3.2018.

Preston Scott Cohen je profesorem architektury (Gerald M. McCue) na Harvardově Universitě (GSD) a vedoucí kanceláře Preston Scott Cohen, Inc. v Cambridge, Massachusetts, která je známá díky stavbám kulturním, vzdělávacím, komerčním a urbanictickým návrhům, například Sarmiento Performing Arts Center v Bogotě, nové budově pro Taubman College při University of Michigan a Tel Aviv Museum of Art. Cohen je autorem Lightfall (Skira Rizzoli, 2016), The Return of Nature (2015), Contested Symmetries (2001), a řady teoretických textů o architektuře.