Cizí dům? Architektura českých Němců 1848 - 1891
Vytvořeno: 17. 1. 2017 od Katedra teorie a dějin umění

Úspěšná výstava Katedry teorie a dějin umění UMPRUM Cizí dům? Architektura českých Němců 1848 - 1891, která se v létě 2015 představila v Galerii UM, se přesouvá v rozšířené verzi do Ústí nad Labem.

 

20. 1. 16. 4. 2017

 

Výstava se zaměřuje na dosud málo známou architekturu českých Němců z období, kdy se oba zemské národy teprve začínaly proti sobě vymezovat a hledat svou vlastní kolektivní identitu. Seznámí návštěvníka s tvorbou předních českoněmeckých architektů a zároveň prezentuje bohatství architektury měst v někdejší německé jazykové oblasti. Upozorňuje také na ty stavby, které hrály v utváření národního uvědomění českých Němců rozhodující roli: spolkové německé domy, německá divadla, radnice německých měst, turnerské tělocvičny nebo luteránské kostely. Mnoho z vystavených stavebních výkresů a historických fotografií bylo objeveno teprve během přípravy expozice. Prostoru výstavy vévodí originální socha rytíře snesená z věže liberecké radnice.

 

Repríza výstavy UMPRUM podstatně rozšířená o desítky ústeckých projektů a staveb. Připravena ve spolupráci s Národním technickým muzeem a Muzeem města Ústí nad Labem.

 

Muzeum města Ústí nad Labem | Masarykova 1000/3

Út – Ne | 9.00 – 17.00

www.muzeumusti.cz