Jedním z laureátů Ceny Věry Jirousové je Matěj Forejt
Vytvořeno: 4. 11. 2019 od Katedra teorie a dějin umění

Čerstvý absolvent Katedry teorie a dějin umění Matěj Forejt získal Cenu Věry Jirousové v kategorii začínajících kritiků. Cena Věry Jirousové je určena pro začínající a etablované kritiky vizuálního umění a letos se konal její již šestý ročník.

V letošním roce se porota Ceny Věry Jirousové rozhodla udělit cenu pro začínající kritiky Matěji Forejtovi za text Benátky speciál: … a kéž bys to měl tak těžké jako já. Forejtův text porota ocenila za postižení základních problémů české účasti na této významné přehlídce současného umění (58. mezinárodní bienále umění v Benátkách). A Forejta za nasazení a odvahu formulovat kritické soudy a pojmenovávat rozporuplné aspekty nejen české výtvarné scény.

Laureát v kategorii začínajících kritiků obdrží ocenění výtvarně zpracované umělcem Markem Therem, roční předplatné časopisů Art Review, Art+Antiques, FlashArt CZ/SK, Fotograf Magazine a blogu jestevetsikritik.cz a rezidenční pobyt (5 dní včetně dopravy a diet) v jednom ze středoevropských Českých center.

Slavnostní vyhlášení VI. ročníku se odehrálo v rámci festivalu 4+4 dny v pohybu ve středu 9. října v prostoru Desfourského paláce. Ceremoniálu předcházela performativní přednáška Viktora Čecha Bezradný kritik pořádaná v rámci doprovodného programu CVJ. Performativním vyhlášením provázeli umělci Sláva Sobotovičová a David Fesl.

 

Matěj Forejt (*1993)

Matěj Forejt je kritik, kurátor a teoretik současného umění a filmu. Je redaktorem odborného časopisu Iluminace, působí v oddělení filmové výchovy Národního filmového archivu a externě spolupracuje s filmovými festivaly. Jako kritik a kurátor se zaměřuje na vystavování animace a pohyblivého obrazu. Pravidelně publikuje v periodikách věnovaných vizuálnímu umění a filmu, jako jsou Artalk.cz, Iluminace či H_aluze. Zabývá se rovněž kulturou bývalé Německé demokratické republiky a její pozicí po znovusjednocení Německa. V této souvislosti absolvoval výzkumnou cestu v rámci Galerie Rudolfinum Curatorial Research Trip 2017. Vystudoval filmová studia na FF UK v Praze a teorii a dějiny moderního a současného umění na UMPRUM v Praze.