Kata Geibl: Sisyphus
Vytvořeno: 19. 3. 2019 od Katedra teorie a dějin umění

Kata Geibl: Sisyphus

 

29. 3. - 18. 4. 2019
vernisáž: 28. 3. 2019 v 19 hodin

 

Galerie H2, prostory bývalé hlinárny
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, nám. Jana Palacha 80, Praha 1, suterén

 

kurátoři: Michal Jalůvka a Edita Kubištová

Galerie H2 tentokrát představí Carte Blanche Students Award na Paris Photo oceněný projekt Sisyphus maďarské fotografky Katy Geibl.

 

V řecké mytologii oklamal Sisyfos smrt tím, že spoutal Thanata do řetězů. Jakmile však tak učinil, nikdo na Zemi neumíral. Proto byl Sisyfos potrestán tím, že byl navěky nucen tlačit do kopce obrovský kus kamene, jen aby sledoval, jak se kámen pokaždé opět zřítí dolů.

Způsob, jakým jsme byli zvyklí uvažovat o světě se každým dnem radikálně mění. Náboženství je nahrazováno vědou, dennodenně jsme zahlcováni vizuálními obrazy, požadujeme okamžitý přístup k vědomostem. Fotografické médium má schopnost zachytit vše, co se nachází před hledáčkem fotoaparátu, ovšem stroje mohou vidět i to, co by pouhé lidské oko nemohlo. Z bezpečné vzdálenosti jsme schopni sledovat vesmíry, vybuchující hvězdy, mikroskopické světy či detonaci atomové bomby. Prostřednictvím těchto obrazů nabýváme pocitu, že se dokážeme blíže seznámit s tím, jak funguje svět, aniž bychom jej kdy prožívali nebo viděli vlastníma očima. Ve svém cyklu Sisyphus zkonstruovala maďarská fotografka Kata Geibl imaginární laboratoř, kde je jen na divákovi, aby se bez jakéhokoli vědeckého vysvětlení rozhodl, kde leží ona hranice mezi fikcí a realitou.

 

Kata Geibl (*1989) vystudovala fotografii na Moholy-Nagy University of Art and Design v Budapešti a na Aalto University School of Arts, Design and Architecture v Helsinkách. Její práce se primárně zabývá tématy kolektivní paměti, lidskosti a nejednoznačnosti fotografického média. Za poslední tři roky vystavovala na kolektivních výstavách v Budapešti a stala se členkou Asociace mladých umělců a fotografů. Její poslední cyklus Sisyphus byl prezentován na Unseen Amsterdam a získal ocenění Carte Blanche Students Award na Paris Photo. V roce 2018 rovněž obdržela fotografické stipendium Asociace maďarských fotografů.

 

Výstava byla podpořena Maďarským institutem v Praze.