Výstava Tiché revoluce uvnitř ornamentu získala cenu "Umělec má cenu" za rok 2013
Vytvořeno: 8. 1. 2014 od Katedra teorie a dějin umění

Umělec má cenu – za rok 2013

Výtvarník Martin Zet je novým držitelem ceny, kterou udělují mladí tvůrci a teoretici vybranému zástupci starší generace.

Anketa vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit na osobnosti, které jsou pro mladší generaci autoritou a mají její respekt. Prvním laureátem byl Jiří Kovanda, předloni mladá porota vybrala významného konceptuálního umělce Dalibora Chatrného a loni malíře Vladimíra Kokoliu. Letos se tedy vítězem stal Martin Zet, současný vizuální umělec, sochař, performer pracující na pomezí různých výtvarných žánrů. Zet je také pedagogem Fakulty výtvarných umění v Brně, kde vede ateliér videa.

Do hlasování v anketě Umělec má cenu se tentokrát zapojila více než stovka tvůrců, teoretiků a studentů uměleckých škol mladších 35 let. Nominovali kandidáty, z nichž potom porota určila celkového vítěze.

Mladá generace vybírala také nejlepší výstavy. V kategorii skupinových výstav hlasující stejným počtem hlasů ocenili projekt Tiché revoluce uvnitř ornamentu z Moravské galerie v Brně (kurátorka Lada Hubatová-Vacková) a expozici Země se otáčí a vše z ní sklouzává, která byla k vidění v galerii Hunt Kastner v pražských Holešovicích (kurátoři Edith Jeřábková a Jiří Kovanda). Samostatnou výstavou roku pak porota vyhlásila expozici děl Karla Malicha v Jízdárně Pražského hradu.

Zdroj: ČTK, www.laureat.cz