WE WILL NOT CHANGE OUR SHOW
Vytvořeno: 1. 2. 2019 od Katedra teorie a dějin umění

 

WE WILL NOT CHANGE OUR SHOW

6. 2. - 24. 3. 2019

zahájení: 5. 2. od 18 hodin

Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9, Brno

Posluchač doktorského programu Teorie a dějiny umění na UMPRUM Martin Vaněk se svým maďarským kolegou Gyulou Muskovicsem připravili v Domě pánů z Kunštátu díla umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy vyjadřující se ke queer problematice.

Výstava je mezinárodním skupinovým projektem dvou kurátorů a několika českých i zahraničních umělců a umělkyň, které spojuje práce s LGBT tematikou a genderovou problematikou. Pod názvem WE WILL NOT CHANGE OUR SHOW bude v brněnském Domě pánů z Kunštátu k vidění od 6. února do 24. března 2019. Cílem projektu je představit a studovat problematiku svobody uměleckého vyjádření, svobody slova, ale také utajení, skrytosti či otevřenosti z pozice LGBT komunity.

Kurátoři vybrali a oslovili současné umělce a umělkyně z Maďarska, Polska, Rumunska, Běloruska, Itálie a České republiky, kteří tvoří prostřednictvím různých médií. Společný je však jejich zájem o téma identity, genderu a sexuality, práv a svobod sexuálních menšin a subkultur, stejně jako specifické aspekty jejich sebevyjádření. Kurátoři i vybraní autoři jsou přesvědčeni, že právě v této době je potřeba pomocí umění vyjadřovat politické přesvědčení a hájit uměleckou svobodu. Výstava bude od počátku chápána nejen jako ryze umělecký, ale i politický akt, který má být vyjádřením pozice svobody.

Vystavující umělci a umělkyně Veronika Bromová (CZ), Alex Bălă + Paul Dunca/Paula Dunker = #FLUID (RO), Jan Matýsek (CZ), Ruben Montini (IT), Kateřina Olivová (CZ), Gyula Muskovics + Tamás Páll + Viktor Szeri = PHOENIX (HU), Karol Radziszewski (PL), Sergey Shabohin (BY) a Lilla Szász (HU) představí svoje práce v prvním patře Domu pánů z Kunštátu. Ty doplní také autorská instalace Express Yourself (plakáty Madonny z 80. a 90. let 20. století) kurátora Martina Vaňka. Výstava bude zahrnovat vybraná starší díla autorů, stejně jako zcela aktuálně a na místě vzniklé práce a prostorové instalace. Stane se specifickým pendantem k souběžně probíhající výstavě Feministická avantgarda v Domě umění na Malinovského náměstí. Výstavu doprovodí také performance, koncert, přednáška a diskuse s kurátory.

 „Předpokladem je přesvědčení, že diskuze o LGBT tematice je lakmusovým papírkem tolerantní společnosti. Naším kurátorským cílem však není předložit podrobnou a vyčerpávající zprávu o všemožných aspektech queer problematiky. Tato výstava je spíše experimentem, jenž otevírá prostor pro aktuální otázky, kterým se přizvaní umělci věnují, a také zkoumá nové podněty, proměnu rolí a hraniční situace,“ upřesňuje kurátor výstavy Martin Vaněk. „V první řadě je zde tematizováno využití veřejného prostoru k možnosti queer sebevyjádření během třiceti let po pádu železné opony. Někteří z vystavujících umělců též usilovně pátrají v minulosti, aby nalezli chybějící fragmenty historie, jiní se obracejí k pop kultuře a otázkám mateřství, queer tužeb a formování identity,“ doplňuje druhý z kurátorů Gyula Muskovics.  

 

 

Doprovodný program

5. 2. 18 h vernisáž – zahájení výstavy a performance PHOENIX (HU) /Gyula Muskovics + Tamás Páll + Viktor Szeri/

11. 2. 20 h Songs and Ballads from Romanian Gay Herstory – Site specific koncert #FLUID (RO) - Paul Dunca/Paula Dunker + Alex Bălă  a diskuze s kurátory (Gyula Muskovics + Martin Vaněk)

27. 2. 17 h Performance Kateřiny Olivové a diskuze s kurátory (Gyula Muskovics + Martin Vaněk)

13. 3. 17 h Diskuze s kurátory (Gyula Muskovics + Martin Vaněk) + Vše o mé Madonně (přednáška Martina Vaňka)

24. 3. 18 h Closing party / dernisáž – diskuze + DJ & VJ Poppers