33. magazín Slanted o Praze a UMPRUM
Vytvořeno: 29. 5. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

33. magazín Slanted o Praze a UMPRUM

Aktuální 33. vydání magazínu Slanted je věnované Praze a z velké části se na jeho obsahu spolupodíleli studenti, pedagogové a absolventi grafických ateliérů UMPRUM.

Slanted Magazine je jedním z počinů nakladatelství Slanted Publishers, které založili v roce 2014 Lars Harmsen a Julia Kahl. Vychází dvakrát ročně a sleduje mezinárodní dění v designu a kultuře. Upozorňuje na pozoruhodné práce, přináší řadu zajímavých článků a rozhovorů s osobnostmi z celého světa, například z New Yorku, Tokia nebo Paříže.

„V srpnu 2018 se Slanted editoři a fotograf Dirk Gebhardt blíže podívali na současnou pražskou designerskou scénu. Důvodů k návštěvě Prahy měli mnoho, a to nejen se setkat se svými dobrými přáteli a skvělými designéry, ale také se chtěli ponořit do historie a kultury, navštívit výstavu Josefa Koudelky dokumentující Sametovou revoluci, zažít znepokojivý svět Franze Kafky, vychutnat si Dvořákovu hudbu a zachránit si duši nasátím aury pražské UMPRUM“, tak by se dal přeložit úvod 33. čísla.

Časopis se ve velké míře soustředí na prostředí české grafické scény. Mezi jmenovanými osobnostmi je řada absolventů UMPRUM, ale i současných studentů. Velký prostor je dán Ateliéru tvorby písma a typografie, pedagogům Karlovi Halounovi, Radkovi Sidunovi, Tomášovi Brousilovi, doktorandce Petře Dočekalové a jejich společnému knižnímu projektu TYPO9010, který získal mnohá ocenění. Ateliér se společně s absolventy Janem Klossem a Matějem Činčerou aktivně spolupodílel na přípravě mnohých článků a doporučení pro cestovatele. Z dalších osobností UMPRUM, kterým se Slanted Magazine věnoval, bychom mohli jmenovat Jindřicha Janíčka, Magdalenu Rutovou, Pavlu Pauknerovou, vedoucího Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace Petra Krejzka nebo jeho kolegu Petra Babáka z Ateliéru grafického designu a nových médií.

Magazín, z pohledu čtenáře spíše velmi kvalitně zpracovaná kniha, je plný Prahou inspirovaných ilustrací, fotografií, ukázek prací současných grafických designérů, rozhovorů, esejí, ale nechybí ani texty s řadou užitečných tipů pro cestovatele a návštěvníky Prahy. Kromě toho magazín Slanted prezentuje i českou typografii a nejlepší typy českého písma.

Slanted Magazine a nejnovější vydání věnované Praze je dostupný i českým čtenářům. Na svých pultech ho má například prodejna nakladatelství Page 5.

 

https://www.slanted.de/en/slanted-magazine-33-prague/
Videa: 
https://www.slanted.de/en/video/prague/

https://www.slanted.de/en/slanted-in-prag-briefcase-type-foundry/