Absolventi UMPRUM ovládli nominace Czech Grand Design
Vytvořeno: 22. 3. 2017 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Ceny Czech Grand Design již znají své vítěze. Akademie designu České republiky ve většině případů ocenila absolventy, pedagogy a studenty UMPRUM.

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze prakticky ovládla všechny vypisované kategorie a potvrzuje svou pozici líhně nových talentů v oblasti designu, grafiky, módy a šperku. To dokazuje nejen výběr projektů v kategorii Objev roku. Do nejužšího výběru této kategorie se dostali čerství absolventi Pavel Coufalík (Ateliér grafického designu a vizuální komunikace) a tvůrčí tým Vojtěch Říha (Ateliér tvorby písma a typografie) s Matějem Poláchem (Ateliér keramiky a porcelánu). Vítězem a Objevem roku se stal Eduard Herrmann absolvent Ateliéru produktového designu za parkovou lavičku Satelite a svítidla Ignis.

Hlavní ocenění Grand designér roku tentokrát získalo studio deFORM absolventů Ateliéru produktového designu Jakuba Pollága a Václava Mlynáře. Do finále se v této kategorii dostala také absolventka stejného ateliéru Lucie Koldová.

Velké úspěchy a bezkonkurenční pozici si absolventi UMPRUM udrželi i v kategoriích Módní designér roku, Designér šperku roku, Grafický designér roku a Ilustrátor roku. V kategorii Výrobce roku výherce i finalisté spolupracovali především s designéry z UMPRUM.

Do Síně slávy byl za celoživotní přínos zařazen grafik a dlouhodobý vedoucí Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace UMPRUM prof. Rostislav Vaněk.

 

Vítězné projekty se představí v prodejní výstavě Czech Grand Design Best of od 30. března do 2. dubna 2017. Výběr nejlepších prací v autorských kategoriích naplní Villu Pellé a nabídne kromě výstavy také doprovodný program pro návštěvníky a pop up shop nejlepšího českého designu.

 

 

Přehled nejlepších designérů roku 2016 z UMPRUM
(vítěz a finalisté)

 

Designér roku
deFORM – Václav Mlynář a Jakub Pollág (Ateliér produktového designu) -  interaktivní hra Koski, policový systém Zig Zag (HEM)
Lucie Koldová (Ateliér produktového designu) - série koberců Brush (Chevalier Edition), kolekce svítidel Puro (Brokis), kolekce Flint (Lexon)

Módní designér roku
Miro Sabo (Ateliér módní tvorby) - kolekce S/S 17
Boa Design – Michaela Vrátníková (Ateliér designu oděvu a obuvi) a Petr Mikošek (Ateliér produktového designu) -  kolekce Urban Traveller (Tilak)
Kateřina Plamitzerová (Ateliér designu oděvu a obuvi) - kolekce S/S 17 Nihon Lobendau

Designér šperku roku
Markéta Kratochvílová (Ateliér K.O.V.) - kolekce Dragon Spirit, kolekce Mononoke
Eva Růžičková (Ateliér K.O.V.) - kolekce Výšky a hlubiny
ZORYA – Zdeněk Vacek a Daniel Pošta (Ateliér designu nábytku a interiéru - přerušil před absolutoriem) - kolekce Cluster, Formula a Graft

Grafický designér roku
Oficina – Lukáš Fišárek (Ateliér filmové a televizní grafiky), Marek Cimbalník (Ateliér grafického designu a vizuální komunikace) a Vladimíra Cimbalníková - koncepce a vizuální styl festivalu Mouvo
Tomáš Celizna, Adam Macháček (Ateliér grafického designu a vizuální komunikace), Radim Peško (Ateliér grafického designu a vizuální komunikace) / celková koncepce a vizuální styl 27. Mezinárodního bienále grafického designu Brno 2016 (Moravská galerie)
Adam Macháček (Ateliér grafického designu a vizuální komunikace), Kateřina Šedá - koncepce a vizuální styl soutěže 51 + Nejkrásnější české knihy roku, publikace Jaderná puma a její výroba v amatérských podmínkách (Památník národního písemnictví)

Ilustrátor roku
Michal Bačák (Ateliér designu nábytku a interiéru) - ilustrace pro časopis Newsweek, mísy Živa, C3PO (Křehký)
Maria Makeeva (Ateliér ilustrace a grafiky) - ilustrace pro Koncept Story, ilustrace pro román Neviditelný (Take take take), ilustrace pro časopis Newsweek

Výrobce roku
BOMMA - kolekce svítidel Phenomena (DECHEM), Soap (Ota Svoboda), Shibari (Kateřina Handlová) a Lantern (Jan Plecháč a Henry Wielgus)
mmcité1 - lavička Construqta a odpadkový koš Minium (David Karásek), kolekce houpaček Swing on! (Boa Design)
Plastia - vermikompostér a pěstební nádoba UrbAlive (Jiří Pelcl)

Objev roku
Eduard Herrmann (Ateliér produktového designu) - parková lavička Satellite (mmcité1), svítidla Ignis (BOMMA)
Pavel Coufalík (Ateliér grafického designu a vizuální komunikace) - koncepce a vizuální zpracování publikace Orientační systémy v československé socialistické architektuře
Vojtěch Říha, Matěj Polách (Ateliér tvorby písma a typografie a Ateliér keramiky a porcelánu) - projekt Superior Objects