Adéla Koubová oceněna v soutěži Stavby s vůní dřeva
Vytvořeno: 23. 9. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

 

Cenu odborné poroty v kategorii Dřevěné stavby velké  8. ročníku soutěže Stavby s vůní dřeva získala studentka Ateliéru architektury IV Adéla Koubová. Porotu zaujal její návrh obytné čtvrti „Vertikální zahrady“.

 

Univerzalita, tak začal projekt Vertikálních zahrad. Čtvrť, která není nutně spojena s místem a její kompatibilita aplikovatelnosti je široká. Lze použít pouze segment, jeden dům či jednu ulici, ale zároveň může vzniknout “neomezeně” velká čtvrť. V tomto případě je prototyp urbanismu aplikován na brownfieldu kousek od metra Kolbenova. Projekt reaguje na celkový problém růstu populace a s ní spojený růst měst. Jedná se o čtvrť, kde si člověk a příroda jsou rovni, kde dochází k pozitivní kolizi města a přírody. Také použité materiály hrají důležitou roli svou šetrností k životnímu prostředí.

 

Strom je za svůj život schopný spotřebovat velké množství CO2, které se "ukládá do dřeva". 1 m3 v sobě může mít uloženo až 1000 kg CO2, které se při spalování či rozkládání opět uvolňuje zpět do atmosféry. Stromy jsou nepostradatelnou součástí, spotřebovávají CO2 a zároveň produkují kyslík, který je nezbytný pro život na naší planetě. Vertikální zahrady jsou místem života nejen v podobě velkého množství vegetace, použitého materiálu dřeva, ale také svým účelem, místem pro přírodu a lidi.