Anna Jožová na Venice Design Biennial 2021
20. 5. – 27. 6. 2021
Venice Design Biennal 2021, SPUMA-Space for the Arts, Fondamenta S. Biagio 800R, Giudecca, Benátky
Nadějná mladá sklářka Anna Jožová z Ateliéru skla UMPRUM představí své nejnovější projekty reagující na environmentální situaci GAIA a KETO na Venice Design Biennial 2021. K účasti na této velkolepé přehlídce, jejímž tématem je Design As Self Portrait, byla oslovena přímo organizátory výstavy.
Anna Jožová studuje v Ateliéru skla od roku 2017. Od samotného začátku sklízely její práce pozornost a zasloužený ohlas. Nebojí se experimentovat, oživovat již nepoužívané sklářské techniky nebo naopak posouvat hranice již zažitých výrobních postupů. Jedním z prvních dokladů odvážného přístupu k tvorbě jsou lízátkové vázy Líza, kde vtipně nahradila starobylou sklářskou techniku millefiory roxovými lízátky.
Na benátském bienále se Anna prezentuje dvěma projekty, které jsou silně ovlivněny jejím osmiměsíčním studijním pobytem na Novém Zélandu. V obou pracích reaguje na křehkost a zranitelnost krajiny, ve které měla možnost pobývat.
Porcelánové vázy GAIA Anna vytvořila ještě během svého pobytu na Otago Polytechnic v Dunedinu na Novém Zélandu. Využívala v nich kombinaci transparentní glazury a sopečného písku, který posbírala na místech, která pravděpodobně vinou nepříznivých vlivů brzy zaniknou. Vázy, stejně jako krajina, jež ji inspirovala, v sobě nesou stopy eroze, praskliny, zvedající se odchlipující vrstvy, duny.
„Studnicí inspirace pro mě byl i dlouhý roadtrip, který jsem podnikla po absolvování stáže. Ten dal vzniknout projektu KETO. V tomto případě mě ovlivnil odpad. Odpad pohupující se na dnech oceánů i odpad jako takový“, přibližuje vznik černých křišťálových váz v kombinaci s drátem Anna Jožová.
Práce Anny Jožové jsou vystaveny ve SPUMA-Space for the Arts, kde je umístěna kolekce děl reagujících na téma Design As Self Portrait. Kurátorský výběr reaguje na rostoucí význam identity a způsobu, jak ji komunikujme a prezentujeme. Vázy GAIA a KETO, které v sobě nesou silnou výpověď environmentální úzkosti a popisu stavu země, kde žijeme, jsou výstižným portrétem myšlení současné mladé generace.