ARTSEMESTER na Brussels Design September
Vytvořeno: 17. 9. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

ARTSEMESTER
Výběr nejlepších projektů studentů UMPRUM na Design September v Bruselu

5. 9. – 30. 9. 2019

Pražský dům, Avenue Palmerston 16, Brusel, Belgie

Protože v letošním roce mají mladí designéři skutečně co ukázat, rozhodla se UMPRUM na Brussels Design September představit hned několik projektů.

Výstavu její autoři příznačně pojmenovali ARTSEMESTER, podle pravidelné celoškolní přehlídky klauzurních a semestrálních prací, na které prezentují všichni studenti výsledky své půlroční práce. Bruselský ARTSEMESTER sice neukáže práce všech, ale nabídne výběr těch nejpozoruhodnějších.

Na Brussels Design September se s naším ateliérem představujeme již poosmé. Je to pro nás čest a zároveň i velká zodpovědnost, abychom nezklamali a udrželi stávající úroveň“, říká jeden z vedoucích Ateliéru produktového designu Michal Froněk. „Letos se ale kvalitních projektů sešlo hned několik a bylo velmi těžké vybírat. Nakonec jsme se rozhodli pro Studiolo Robotico. R.U.R., bakalářské práce na téma Kůže a její aplikace v interiéru a dvě nejzdařilejší diplomky“, dodává druhý z vedoucích Jan Němeček.

Diváci tak mohou vidět v upravené verzi velmi úspěšný performativní projekt Studiolo Robotico R.U.R., který sklízel na Milan Design Week nemalou pozornost a zájem.  Na jeho vzniku se podíleli studenti nejrůznějších oborů i ateliérů školy. Reagují zde na hru Karla Čapka R. U. R. - Rossumovi univerzální roboti a jeho poselství. Vážnou i humornou formou převádějí téma do současného kontextu, kombinují manuální postupy s vysoce automatizovanými digitálními technologiemi. Hlavní a nejvíce očekávanou částí instalace bude opět studio robotického portrétování.

Zadání Kůže a její aplikace v interiéru dalo vzniknout pěti různým návrhům. Jednotlivé projekty téma zpracovávají z etického, estetického i funkčního hlediska. A i když je zde patrný individuální přístup každého autora, spojuje je respekt k materiálu a precizní řemeslné zpracování.  Jmenovat můžeme subtilní lehátko využívající lisovanou useň Second Skin, němého sluhu pro uložení jedinečných předmětů Piedestal, stolek – sochu Statics, likérník Chin chin nebo lampy Mycophyta, které místo pravé kůže využívají alternativní z hub.

Mimo zmíněných projektů se kurátoři rozhodli do výstavy zahrnout i dvě diplomové práce. Jednou z nich jsou Nyiny Chairs, které využívají možnosti zploštění a hydraulického lisování kovových profilů. Druhá práce Metr se zabývá metrem jako nástrojem a sleduje jeho přesah do teoretických oborů ve spojení s rolí designéra.

Všechny zmiňované práce bude možné vidět od 5. do 30. září ve výstavních prostorách Pražského domu v Bruselu. 

 

Termíny performancí robotického portrétovacího studia: 4. 9. (pro novináře), 5. 9. a 26. 9.

 

Vystavující: Terezie Lexová, Natálie Navrátilová, Štěpán Smetana, Ludmila Esterková, Tomáš Rachunek, Matěj Coufal, Adam Štok; Studiolo Robotico R.U.R. - Aneta Honzová, Dita Lešovská, Terezie Lexová, Daniel Pokorný, Jitka Šemberová, Barbora Vildová, Petr Vykoukal 
Kurátoři výstavy: Lada Hubatová Vacková, Jan Němeček, Michal Froněk
Pedagogické vedení: Jan Němeček a Michal Froněk, Lada Hubatová Vacková, Roman Vrtiška a Vladimír Žák
Grafické zpracování: Nam Do Hoai
Ilustrace a grafické zpracování - Studiolo Robotico R.U.R.:  Jakub Plachý, Matúš Buranovský
Video - Studiolo Robotico R.U.R.: Patrik Trska 
Kostýmy - Studiolo Robotico R.U.R.: Ondřej Kinský 
Typo - Studiolo Robotico R.U.R.: Matyáš Machat  
Architektonické zpracování výstavy: Štěpán Smetana a Terezie Lexová
Produkce: Terezie Lexová, Štěpán Smetana, Michaela Kaplánková
Fotografie: Agnes Willow a Jakub Delibalta

Poděkování brašnářské dílně Ondřeje Šímy, který spolupracoval na projektu Kůže a její aplikace v interiéru.

O Design September v Bruselu a roli Pražského domu
Festival Brussels Design September je největší přehlídkou designu v Belgii. Město Brusel každoročně hostí po dobu jednoho měsíce desítky kulturních a komerčních akcí, které nabízejí setkání odborné i širší veřejnosti s belgickými a mezinárodními designéry. Letošní ročník je 13. v pořadí, jeho cílem je prezentovat nejnovějšími trendy v belgickém a mezinárodním designu s důrazem na multidisciplinární styl různých vlivů, řemesel a profesí.
Design v nejrůznějších formách zaujímá stále důležitější místo i v každodenním životě města Bruselu: městský mobiliář, instalace, osvětlení, inovace návrhářů v městské krajině. Festival přispívá pozitivním způsobem k prestiži města a jeho hospodářské a turistické činnosti.

Zastoupení hlavního města Prahy při Evropské unii bylo otevřeno v roce 2002. Jeho klíčovým posláním je trvale zajišťovat povědomí o Praze a jejích zájmech mezi představiteli evropských institucí a dalších relevantních organizací. Důležitými oblastmi činnosti Pražského domu jsou evropské fondy a agenda Výboru regionů, stejně jako pořádání kulturních aktivit, které významným způsobem přispívají k získávání a upevňování důležitých vazeb směrem do institucí EU a slouží k prezentaci hlavního města Prahy.