Autonoma Residency Prize pro Vendulku Prchalovou
Vytvořeno: 20. 9. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Vytvořeno: 20. 9. 2021

 Autonoma Residency Prize pro Vendulku Prchalovou

 

Účast doktorandky Ateliéru skla Vendulky Prchalové na Venice Glass Week byla velmi úspěšná. Její výstava Směsi/Mixtures, která spadala do sekce „The Venice Glass Week HUB under 35“ vyhrála cenu Autonoma Residency Prize.

  Vendulka v Benátkách představila část svého disertačního projektu, který se zaměřuje na inovaci materiálů a postupů výroby forem pro skleněnou plastiku. Porota Autonoma Residency Prize – Marcantonio Brandolini d´Adda (kreativní ředitel Laguna B a prezident poroty), Benjamin Wright (výtvarník a kreativní ředitel školy Pilchuck Glass School), Tina Aufiero (umělkyně), Caterina Toso (historička skla) a Alma Zevi (galeristka a kurátorka současného umění) ohodnotila především „inovativní vývoj, který kombinuje artikulované sochařské metody a 3D technologii. Objekty v této sérii jsou ve skutečnosti založeny na 3D modelu psa: vytvořené tvary jsou 3D vytištěny a poté přeměněny na sklo.“

Autonoma Residency Prize je udělována umělci nebo designérovi ve věku do 35 let, který se zabývá uměleckým sklem a účastní se The Venice Glass Week HUB Under 35. Vítěz této kategorie získá residenční pobyt na Pilchuck Glass School v Seatlu v USA v roce 2022.


Úspěch na Venice Glass Week 2021 to však nebyl pro Českou republiku a UMPRUM jediný. Kromě Vendulčina ocenění si cenu za nejlepší projekt festivalu odnesla výstava českých sklářů Czech Glass, Quo Vadis!?, jehož součástí je i pedagožka Ateliéru skla Klára Horáčková.