Best in Design 2021 - Karolína Čechová a Julie Dítětová s Jáchymem Moravcem
Vytvořeno: 11. 5. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Best in Design 2021 - Karolína Čechová a Julie Dítětová s Jáchymem Moravcem

Soutěž Best in Design se zaměřuje na tvorbu mladých designérů a mladých tváří v oboru. V letošním 12. ročníku si studenti UMPRUM odnesli hned dvě první ceny ze 3 udělovaných kategorií. Julie Dítětová s Jáchymem Moravcem z Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace zvítězili v kategorii Communication design s projektem Česká vlajka.online. Druhou vítězkou, tentokrát v kategorii Fashion Design je Karolína Čechová z Ateliéru módní tvorby s kolekcí Inner Sanctum.

Soutěž Best in Design pořádá Zlín Design Week a letos se v ní sešlo přes 380 přihlášek. Mladí autoři mohli soutěžit ve třech kategoriích Product & Industrial Design, Communication Design a Fashion Design. U prací dominoval důraz na udržitelnost a životní prostředí.

Kategorii Communication Design ovládl tým Julie Dítětová a Jáchym Moravec s prací Česká vlajka.online. „V roce 2020 oslavila československá vlajka sto let své existence. V průběhu času navštívila všechny kontinenty, byla na nejvyšší hoře světa, na dně moře a dokonce i na Měsíci. Je důležité, aby se vlajka prezentovala tak, jak má.“ Výsledkem práce autorů je jednoduchý a srozumitelný nástroj, který umožní lidem českou vlajku dobře poznat a správně používat.

Vítězem kategorie Fashion Design se stala Karolína Čechová. Její kolekce Inner Sanctum je jakýmsi vhledem do lidského těla. Kolekce je inspirována charakterem fascií - kolagenovými vlákny prostupujícími celým tělem a neustále měnícími svůj tvar, hustotu a objem. Je to proměnlivý adaptabilní systém.

 V téže kategorii byla nominovaná i studentka Ateliéru designu oděvu a obuvi Kristýna Lovásová s kolekcí White Project – Geometrie v architektuře, kde uplatňuje propojení vizuálních a haptických vjemů. Zrak určuje podobu předmětů a prostorů, které nás obklopují. Avšak hmat je prastarý smysl, a absence různorodých taktilních podnětů v nás může vyústit ve frustraci.

 Do nejužšího kola nominací se dostali v kategorii Product & Industrial Design studenti Ateliéru průmyslového designu Barbora Bezděková a Jakub Žanony s pákovým kávovarem fungujícím na principu mokka konvičky TUBE – Coffee Machine. Autoři navrhli moderní kávovar se zachovanými rituálními prvky přípravy kávy. 

 Přehlídka Zlin Design Week i letos kvůli přetrvávajícím proti protiepidemickým opatřením probíhá online, a to až do pátku 17. května, jednotlivý vystavující jsou pak prezentování na webu přehlídky do konce května.