Budování státu
Vytvořeno: 11. 11. 2015 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

BUDOVÁNÍ STÁTU.
REPREZENTACE ČESKOSLOVENSKA V UMĚNÍ, ARCHITEKTUŘE A DESIGNU.

19. listopadu 2015 – 7. února 2016
Národní galerie v Praze – Veletržní palác

 

Komentovaná prohlídka výstavy: 1. 12. v 16 hodin: http://www.ngprague.cz/program-detail/komentovana-prohlidka-vystavy-budovani-statu-1/

 

Výstava Budování státu. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu představuje divákovi před- a poválečné Československo prostřednictvím vizuální kultury jako nástroje státní reprezentace. Výtvarné umění, architektura a design byly médii, která se účinně a nezastupitelně podílela na konstrukci státní identity a národního sebevědomí, ač ne vždy jen v souladu se záměry státní moci. Jedinečnost expozice ve Veletržním paláci spočívá především v tom, že ukazuje průřez uměleckou produkcí nikoli dle osobností či stylů, ale z hlediska tématu – Československa. Výstavu pořádají Národní galerie v Praze a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze.

Výstava nabízí širší veřejnosti poprvé pohled na zaniklý stát nejen očima nostalgie nebo ideologického boje. „Po bezmála čtvrtstoletí můžeme začít Československo sledovat nezaujatě – jako historické téma. Navzdory tomu budou vystavené exponáty zcela jistě probouzet i mnoho osobních vzpomínek. Chceme vyjít vstříc těm, kdo Československo zažili, a Národní galerie proto nabízí návštěvníkům starším 65 let na výstavu volný vstup,“ říká kurátorka a spoluautorka výstavy Milena Bartlová.


Číst více...

Doprovodné programy k výstavě

Tisková zpráva ke stažení

Ze zahájení výstavy Budování státu (foto: Maria Slezáková)