Ceny Czech Grand Design 2018 - nominace
Vytvořeno: 30. 1. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Studenti, absolventi a pedagogové Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze opět bodují v nominacích Ceny Czech Grand Design. Z 88 vybraných tvůrců, kteří budou bojovat o ceny, jich je drtivá většina z UMPRUM.

Nominováni jsou tvůrci, studia a firmy za inovativní přístup i produktové novinky. Akademie designu České republiky nominovala v devíti kategoriích napříč obory produktový a módní design, šperk, fotografie, grafický design a ilustrace. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční 20. března 2019 ve Stavovském divadle v přímém přenosu České televize. Večer bude moderovat absolvet Ateliéru grafického designu a nových médií a DAMU Jiří Konvalinka.

Finalisté v každé z kategorií budou slavnostně odhaleni 27. února 2019 v kreativním prostoru CAMP spolu s uvedením panelové diskuze Budoucnost designu.

Vítěze tradičně vybírá Akademie designu ČR. Pro rok 2018 přijalo členství 61 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu.  Nejlepší projekty se volí ve tříkolovém hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand Designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi.

 Třináctý vizuál Cen pokračuje v tradici a zachycuje Grand Designérku roku Nastassiu Aleinikavu, absolventku Ateliéru K.O.V., na fotografii oceněného Fotografa roku Václava Jiráska, který momentálně na UMPRUM vede Ateliér fotografie II. „Focení pro vizuál bylo výjimečné, protože jsem fotil Nastassiu s brýlemi, které navrhla a vyrobila jako cenu pro vítěze letošních cen. To je samozřejmě jiné než fotit produkt s profesionálním modelem. Je nutné uvažovat daleko víc o ní jako o osobnosti než jako o modelce. Nastassia je jemný, tichý introvert, nese si v sobě tajemství, které schovává za velkými brýlemi. Ty jsou šperkem zároveň industriální ochranou před světem slávy. A v tom je velké napětí,“ prozradil fotograf Václav Jirásek. Autorkou grafické úpravy vizuálu Cen Czech Grand Design 2018 je Martina Černá ze studia Imagery, která je mimo jiné také autorkou vizuálního stylu Designbloku.

Nominovaní studenti, pedagogové a absolventi UMPRUM na Cenu Czech Grand Design 2018
(vyznačeni tučně)

 

Designér roku

Herrmann & Coufal (absolvent a student Ateliéru produktového designu), David Karásek (absolvent ateliéru Design výrobků) / kolekce nábytku Pixel (mmcité)

deFORM (Václav Mlynář a Jakub Pollág, absolventi Ateliéru produktového designu)/ aukční lahev Pilsner Urquell (Bomma), závěsná svítidla Orbital (Bomma)

Studio DECHEM (Jakub Janďourek a Michaela Tomišková, absolventka Ateliéru designu nábytku a interiéru) / svítidla Dark & Bright Star (Bomma), kolekce ze série For You from Czechoslovakia

Lucie Koldová (absolventka Ateliéru produktového designu)/ křeslo Chips chair (Ton), svítidla Jack O`Lantern (Brokis), objekt Blossom

Karel Matějka (absolvent Ateliéru produktového designu)/ lampa ONE Zero

Lukáš Novák (absolvent Ateliéru skla) / kolekce váz Lost and Found

Michal Strach (absolvent Ateliéru K.O.V.) / objekty Pure Vandalism, odrážecí autíčko Formule (Re pello)

Štěpánková & Kladošová (absolventka Ateliéru designu nábytku a interiéru & absolventka Ateliéru módní tvorby) / kolekce koberců Undreamed Architectures, koberec Souhvězdí koně

René Šulc (absolvent ateliéru Design výrobků) / kolekce nábytku Santiago (Ton)

Maxim Velčovský (vedoucí Ateliéru keramiky a porcelánu) / prolézačka TGM

Vrtiška Žák (vedoucí Ateliéru designu nábytku a interiéru) / stoly Hřiby, doplňky Zvěř, police Vetva (Javorina), kancelářský stůl Only2 (U1)

 

Módní designér roku

Pavel Brejcha (studoval UMPRUM) / kolekce Artisinal no. 1 – Folklor Nomad

Jan Černý / kolekce SS19 EGOTRIP

Monika Drápalová (absolventka ateliéru Oděvní tvorby) / kolekce SS19 Artisan (spolupráce: František Matoušek a Strážnický modrotisk)

Tereza Rosalie Kladošová (absolventka Ateliéru módní tvorby) / kolekce Merino Recycle

Adam Kost (student Ateliéru designu oděvu a obuvi)/ kolekce SS19, kolekce Sensitivity reset

Zuzana Kubíčková (absolventka Ateliéru módní tvorby) / kolekce POP, kolekce Couture 2019, kolekce St. Elsewhere (Preciosa)

Overall Office (Karolína Juříková, studentka doktorského studia Ateliéru designu oděvu a obuvi, Kristýna Nováková, absolventka Ateliéru módní tvorby a Monika Krobová, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi) / spirálovité triko (Galerie A. M. 180)

PLOVE (Barbora Veselá a Pavlína Miklasová, absolventka Ateliéru designu oděvu a obuvi)/ kolekce plavek a sandálů 2018 (Pavlína Miklasová, Barbora Veselá)

Liběna Rochová (vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi) / taláry pro ústavní soudce

Liběna Rochová a MUSA / kolekce Nadotek (Debra)

Hana Zárubová (absolventka ateliéru Oděvního výtvarnictví) / kolekce AW2018 Modular

 

Designér šperku roku

Nastassia Aleinikava (absolventka Ateliéru K.O.V.) / kolekce šperků Komety, kolekce brýlí IOKO & NA eyewear

Belda Factory / kolekce č. 20

Aleš Kachlík (absolvent ateliéru produktového designu) / kolekce brýlí Light, Medium & Bold (Lume)

Jakub Křelina (student Ateliéru K.O.V.) / objekt Dealer Coat

Kristýna Malovaná (ateliér Design výrobků) / kolekce Komunikace

MAMORI (Ondřej Stára, student Ateliéru K.O.V.) / kolekce Layers, kolekce Stick Together

Karla Olšáková (absolventka Ateliéru K.O.V.) / kolekce Into the Pink

Janja Prokić (studovala Ateliér K.O.V.) / kolekce HOMA ∇, koruny pro královnu

Katerina Reich / kolekce Kyō

ZORYA (Zdeněk Vacek a Daniel Pošta, studoval Ateliér designu nábytku a interiéru) / šperky v instalaci Proměna (výstava Manifest)

 

Grafický designér roku           

20YY Designers (Robert Jansa, absolvent ateliéru Grafického designu a nových médií, Petr Bosák, absolvent Ateliéru tvorby písma a typografie, Adam Macháček, absolvent Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace, Sébastien Bohner)/ koncept a vizuální identita katalogu a výstavy Katharina Grosse: Wunderbild (NGP)

Anymade / vizuální identita Galerie hlavního města Prahy

Vítek Škop, Adam Uchytil (absolventi Ateliéru grafického designu a nových médií), Jan Drozda (asistent a absolvent Ateliéru filmové a televizní grafiky) a Mikuláš Křen / koncept a vizuální identita výstavy, mobilní aplikace, webu a katalogu pro projekt Czech Innovation Expo

Deep Throat studio (Zdeněk Kvasnica, asistent ateliéru grafického designu a vizuální komunikace, Matúš Buranovský student Ateliéru grafického designu a nových médií, Jožo Ondrík) / vizuální identita pro Praha / Fórum pro architekturu a média, vizuální styl pro film Ócuka (Milan Mazúr)

Dynamo Design / vizuální identita pro MS ve florbale 2018

Pavel Fuksa / vizuální identita TV kanálu Prima KRIMI

Martin Groch a Tim+Tim / vizuální identita pro Sudek Project (Ústav dějin umění Akademie věd ČR)

Marek Pistora (absolvent Ateliéru tvorby písma a typografie) a Studio Najbrt / vizuální identita 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Filip Kraus a Anežka Rozehnalová (absolventi Ateliéru tvorby písma a typografie) / vizuální identita Fotograf Festivalu 2018

Štěpán Malovec a Martin Odehnal (absolvent Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace a absolvent Ateliéru intermediální konfrontace) / vizuální identita zóny pro umění 8smička

Studio Najbrt / vizuální identita Národní galerie Praha

Robert V. Novák a Zuzana Burgrová (absolventka Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace) / vizuální identita Galerie výtvarného umění v Ostravě

Veronika Rút Nováková (na projektu také spolupracoval Petr Babák, vedoucí Ateliéru grafického designu a nových médií) / koncept a vizuální identita Manuálu dobré praxe reklamy a označování provozoven v městské části Brno-střed (Statutární město Brno)

OKOLO (Matěj Činčera, absolvent ateliéru grafického designu a nových médií, Jan Kloss, absolvent Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace Adam Štěch) / kurátorská koncepce a vizuální identita 28. mezinárodního bienále grafického designu Brno

Ondřej Zámiš a Roman Černohous (absolvent z Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace a absolvent z Ateliéru tvorby písma a typografie) / vizuální identita pro Městská divadla pražská

 

Fotograf roku

BoysPlayNice / fotografie architektury 2018 - Sportovní hala Dolní Břežany, Herní krajina Pecka, Mlynica, Katakomby Kotelna Libčice

Michaela Karásek Čejková / koláže v kuchařce 4x7 (Kristina Netíková, Bistro No. 19), koláže k albu Never Sol: Chamaleo, koláže ze série Bohatství české kuchyně (Soffa), fotografie kolekce Homa (Janja Prokić)

Daniela a Linda Dostálkovy / autorská kniha Hysteric Glamour (InOtherWords), editorialy Cirkulace a Lipstick Shape Personality (Vogue CS)

Hana Knížová / fotografie Nadotek (Proč ne?!), kampaň Pigmentarium Perfume a Kids (pro Stella McCartney) a fotografie ZŠ a ZUŠ Líbeznice pro projekt Projektil33 

Ladislav Kyllar (absolvent Ateliéru supermédií) / fotografie The New Netflix Season (spolupráce: Zoltán Tóth, Laformela a Pavel Brejcha), editorial Certosa Station (Vogue CS)

Bet Orten / fotografie pro Magazín Nadotek (Debra)

Michal Pudelka / editorial Československá filmová epopej (Vogue CS), fotografie pro kampaň činohry Národního divadla 2018-19

Bára Prášilová / fotografie kolekce AW19/20 (Preciosa Components), fotografie pro představení Největší přání (Burki&com), fotografie pro představení How to become Czech in one hour (Royal Theatre)

Dušan Tománek / fotografie pro katalog Ton 2018-19, práce pro Egoé (katalog 2018, Move 2018, magazín 519)

 

Ilustrátor roku

Patrik Antczak / ilustrace pro knihu Left and Right kniha (Emmemm Publishing), série ilustrací pro Ambiente

Michal Bačák (absolvent Ateliéru designu nábytku a interiéru)/ ilustrace bažant ve Stromovce (festival LUSTR), Zatmění (Dechem), ilustrace pro vizuál festivalu Lustr

Jindřich Janíček (student Ateliéru ilustrace a grafiky) / ilustrace pro komiks 75 stupňů Fahrenheita (magazín B), ilustrace pro Hospodářské noviny, ilustrace pro knihu Ilustrovaná Ústava České republiky (Take Take Take)

Eva Maceková (absolventka Ateliéru ilustrace a grafiky) / ilustrace pro knihu Prázdniny s Oskarem (Baobab)

Maria Makeeva (absolventka Ateliéru ilustrace a grafiky) / ilustrace pro Pátek LN, ilustrace pro knihu Pepína z Longitálu (Petra Hilbert, Slovart)

Oficina (Lukáš Fišárek, absolvent Ateliéru filmové a televizní grafiky, Marek Cimbalník, absolvent Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace a Vladimíra Cimbalníková) / výtvarné zpracování výstavy Pře(d)stav si Prahu (CAMP)

Karel Osoha (absolvent Ateliéru filmové a televizní grafiky) /ilustrace pro knihu Prašina (Paseka) a komiks Návrat krále Šumavy 1: Na čáře (Ondřej Kavalír, Vojtěch Mašek, Labyrint)

Marek Pokorný / ilustrace pro komiks Svatá Barbora (Marek Šindelka, Vojtěch Mašek, Lipnik)

Marie Urbánková (studentka Ateliéru filmové a televizní grafiky) / Jedééém! (Ester Stará, Pop-Pap), ilustrace pro časopis Raketa (Labyrint)

Chrudoš Valoušek (absolvent UMPRUM) / linorytové ilustrace ke knize Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček (Vojtěch Mašek, Baobab)

 

Objev roku

Michaela Čapková (studentka Ateliéru designu oděvu a obuvi) / oděvní kolekce ARTEFACTS

František Dvořák / elektrický motocykl Kuberg - Tauro

Veronika Janečková / kompostovatelné kávové kapsle

Sebastian Kitzberger (absolvent ateliéru skla) / vázy Crust

tyformy a Adam Kovalčík  (tyformy - Pavla Vachunová, absolventka Ateliéru keramiky a porcelánu) / kolekce Kořenáče

Terezie Lexová a Štěpán Smetana (studentka Ateliéru produktového designu a student Ateliéru architektury I) a/ zrcadla Mirror Stage

Zuzana Gombošová, Susmith / Malai Biomaterials / vývoj biomateriálu Malai // development of the Malai biomaterial

Miksmitte / kolekce sklokeramických objektů

Johana Němečková (absolventka Ateliéru designu nábytku a interiéru) / kolekce venkovního nábytku Opilion

Sabina Rich / kolekce tenisek SS19

Maria Nina Václavková (absolventka Ateliéru K.O.V.) / projekt OffCuts

 

Výrobce roku

Bomma / svítidla Orbital (deForm), svítidla Umbra a Dark & Bright star (Dechem)

Brokis / Jack O’Lantern, Puro Sparkle, Ivy, Big One, (Lucie Koldová - absolventka Ateliéru produktového designu)

Javorina / kolekce 2018 (Vrtiška Žák - vedoucí Ateliéru designu nábytku a interiéru), psací stůl Desk (Leo Čellár)

Lasvit / kolekce doplňků Monsters

mmcité / přístřešek Pin systém (David Karásek - absolvent Ateliéru průmyslového designu, detašované pracoviště Zlín), venkovní sedací systém Pixel (David Karásek, Herrmann & Coufal - absolvent a student Ateliéru produktového designu)

Nanovo / reedice nábytku (Jiří Jiroutek a Miroslav Navrátil)

Rautis / kolekce ozdob Geometric (Petra Hartmanová - Hartdesign)

Ravak / vana SOLO (Kryštof Nosál - absolvent ateliéru produktového designu)

Re pello / odrážecí autíčko Formule (Michal Strach - absolvent ateliéru K.O.V.)

Ton / křeslo Chips Chair (Lucie Koldová - absolventka Ateliéru produktového designu), kolekce Santiago (René Šulc)

U1 / stůl Only2 (Vrtiška Žák - vedoucí Ateliéru designu nábytku a interiéru)