Čerství absolventi UMPRUM oceněni cenou EDIDA 2016
Vytvořeno: 6. 2. 2017 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Čerství absolventi UMPRUM Alžběta Dvořáková a Eduard Herrmann sklízeli úspěchy v soutěži EDIDA - ELLE Decoration International Design Awards.

 

Alžběta Dvořáková, absolventka Ateliéru K.O.V. vedeného Evou Eisler, získala prestižní ocenění Talent roku. Komisi zaujala její diplomová práce Tajemství prostoru. Práce se zaobírá tématem člověka, jeho osobním prostorem, který je znázorněn skrze předmět, konkrétněji šperk nebo schránku. Důraz je kladen na vlastnosti materiálu (plátkové zlato, stříbro, obecné kovy, dřevo, kůže), ale do velké míry je založen na emoční rovině – snaží se vizualizovat a zpřítomnit naše skrytá tajemství.

Alžběta byla za tuto práci mimo jiné oceněna v mezinárodní soutěži Marzee Graduate Prize, která hodnotí nejtalentovanější diplomanty a dále se s ní dostala do finále soutěže Diploma Selection 2016.

 

Eduard Herrmann, diplomant Ateliéru produktového designu, vedeného Janem Němečkem a Michalem Froňkem, vyhrál se svou lavičkou Satelite cenu v kategorii Zahradní nábytek. Lavička byla navržena pro firmu MMcité. Je tvořena opěrákem z pevnostního betonu ve tvaru oválného talíře, který nese dřevěný sedák. Přidanou hodnotou je pocit soukromí a úkrytu. Instalací dvou a více laviček do „ostrovů“ vzniká komunikační kanál, jelikož seskupení laviček a jejich tvar usměrňuje příchozí zvukové vlny a utlumuje hluk z okolí. Zároveň může stínit nebo naopak koncentrovat sluneční paprsky podle nasměrování.

S touto lavičkou již vyhrál soutěž Diploma Selection 2016 za nejlepší českou diplomovou práci.

 

Ceny EDIDA - ELLE Decoration International Design Awards jsou udělovány designérům a designérským studiím. V Česku se ocenění určené designérům uděluje už sedmým rokem za jejich návrhy výrobků spojených s bydlením, jako je osvětlení, nábytek nebo koupelny.

 

Alžběta Dvořáková

Eduard Herrmann