DIPLOMKY A BAKALÁŘKY 2021
Vytvořeno: 16. 6. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

DIPLOMKY A BAKALÁŘKY 2021

Hala 13, Pražská tržnice, Bubenské nábř. 306/13, Praha – Holešovice

Otevřeno:
čtvrtek 17. 6. od 19 do 22 hodin,
pátek 18. 6. až pondělí 28. 6 od 10 do 18 hodin,
čtvrtek 24. 6. od 10 do 13 hodin a od 16 do 18 hodin

Při návštěvě je nutné se řídit platnými hygienickými nařízeními proti šíření nákazy COVID-19.

 

 

Halu 13 po dobu jedenácti dní zaplní bakalářské a magisterské práce diplomantů UMPRUM. Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze pořádá přehlídku Diplomky a bakalářky 2021 výjimečně mimo svoji budovu. Návštěvníci tak budou mít možnost zhlédnout prakticky všechny práce v jednom prostoru.

  Výstava navazuje na architektonickou koncepci předchozí přehlídky Artsemestr léto 2021 Imricha Vaška a Shoty Tsikoliyi. Přesunout výstavu z obvyklého místa byla škola nucena kvůli stěhování dílenského zázemí a plánované rekonstrukci prostor historické budovy na nám. Jana Palacha.

V letošním roce bude končit 111 studentů bakalářského a magisterského studia výtvarných oborů. Výstava Diplomky a bakalářky je pro čerstvé absolventy finální a pravděpodobně i nejdůležitější událostí jejich studia. Je to příležitost ukázat, jak je studium na UMPRUM obohatilo a jak jsou připraveni svůj talent zhodnotit a dále rozvíjet v následné praxi.

Škála prací i témat je opět velmi bohatá. Autoři zde často realizují projekty ve spolupráci s různými firmami či s perspektivou sériové výroby. Zaměřují se na témata, která se nás palčivě dotýkají, jako je udržitelný rozvoj, ekologie a sociální odpovědnost, nebo se snaží vyjít vstříc poptávce na trhu.

  Zaplnit takovou „díru na trhu“ se snažila například studentka Marie Maláková z Ateliéru produktového designu, která navrhla set nádob na domácí fermentaci potravin. Na současný vývoj a poptávku po nových věcech reagovali také Adrian Jakub Zukowski  s domácí recyklační extrudovací stanicí na filament 3d tiskových strun a Jakub Žanony s designem velkoformátového fotoaparátu DIY (oba  bakaláři z Ateliéru průmyslového designu).

 Přínosem pro začínající grafiky by mohla být i práce Filipa Kopeckého z Ateliéru grafického designu a nových médií. Připravil příručku, ve které zužitkovává svoje setkání s praxí a zadavateli. Podařilo se mu v ní sjednotit elementární informace pro úspěšnou kariéru grafického designéra a spolupráci s klienty.

Thanh Mai Tranová z Ateliéru filmové a televizní grafiky představuje animovaný dokument Mezi regály, kde zachycuje dospívání pěti mladých jedinců v prostředí večerky. Na aktuální dění reaguje také Jakub Bachorík z Ateliéru ilustrace a grafiky, který se v projektu NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie zabývá fenoménem konspiračních teorií a myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby byla všechna spiknutí pravdou.

  Na krajinu, ve které žijeme, se soustředila Adéla Koubová z Ateliéru architektury IV. Zaměřila se na život v CHKO Český ráj a možnosti a limity výstavby v něm. Nela Kuhnová a Karolína Vintrová z Ateliéru produktového designu ve svých pracích zase reagují na specifické potřeby Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Dávid Valovič z Ateliéru keramiky a porcelánu ve své práci Na čom stojíš zkoumá geologické proměny krajiny v rodném Hrádku na Slovensku. Výstupem je 3 metrový monument inspirovaný geologickými vrty.

  Za připomenutí stojí práce Daniela Svitáka z Ateliéru architektury III, kterému se se pomocí výpočetního navrhování podařilo vyvinout prototypy redesignu kultovní židle Panton, konferenčních stolků a vertikální aplikované konstrukce sloupu.

 

 

Architektonické zpracování výstavy: Imrich Vaško, Shota Tsikoliya, Veronika Miškovičová
Instalace: Extended
Produkce: Šárka Váňová
Grafika: Josefína Karlíková a Matěj Vojtuš
Fotografie: Markéta Slaná a Adéla Zlámalová

 

Výstava vznikla za podpory Magistrátu hl. města Prahy.

 

Externí výstavní místa a doprovodný program

Darja Lukianenko – Ateliér fotografie I
How to make rockets disappear 
Performance:
How to make rockets disappear  - https://www.facebook.com/events/1633234300400485/
Studio Performance Art: Performance a čas - https://www.facebook.com/events/249833976932953
15. 6. – 20. 6. 2021, Studio Alta, Invalidovna, Sokolovská 136/24, Praha 8

 

Jakub Choma – Ateliér malby
Distant Hum
17. 6. – 16. 7. 2021, NOD, Dlouhá 33, Praha 

 

Matěj Kos, Filip Kopecký, Karolína Matušková, Jan Drochytka – Ateliér fotografie I
Panská 896/8, Praha 1

 

Minami Nishinaga – Ateliér sochařství
Kapliczka Otaku: Kaplička je moje nabíječka i formička v životě!
28. 5. – 25. 6. 2021, Galerie SPZ, Pštrossova 8, Praha 1

 

Wai-Ting Loretta Lau – Ateliér intermediální konfrontace
16. 6. – 20. 6. 2021, NGO DEI, Letohradská 10, Praha 7

 

Masha Kovtun – Ateliér malby
The Beautiful Far Away
14. 6. – 19. 6. 2021, Berlinskej model, Pplk. Sochora 1387, Praha 7

 

Žaneta Reková - Ateliér fotografie I / Ateliér malby
performance Emissary
čtvrtek 17. 6. od 19.15 do 21 hodin, úterý 22. 6. od 15 do 16.30 hodin, pátek 25. 6. od 16 do 18 hodin, Hala 13, Pražská tržnice, Praha 7