Přednáška Dity Malečkové: Obrazy zpoza snů - pondělí 27. 5. 2019 od 18 h
Vytvořeno: 15. 5. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Výstava v Galerii UM 

Don´t Panic!

Vytvořeno: 15. 5. 2019

Dita Malečková: Obrazy zpoza snů

pondělí 27. 5. 2019 od 18 hodin

učebna č. 115, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1

 

V rámci doprovodného programu k výstavě Olgy Krykun Don´t Panic, která aktuálně probíhá v Galerii UM, se uskuteční na UMPRUM přednáška Dity Malečkové s názvem Obrazy zpoza snů.

Dílo Olgy Krykun vystupuje jako příklad současné tvorby generace, která už není přirozeně digitalní, ale postinternetová: naděje vkládaná v propojení zprostředkované světovou sítí prochází krizí a hledání sebe sama: Je umění nástrojem poznání? Otiskem ducha doby? Fetišizací každodennosti? 

Uklidnění Don’t Panic! je na místě, protože jsme se ztratili v hyperuniverzu a pocity nejsou tak dobrými průvodci, jakými se zdály být. Nelze totiž poznat, které jsou naše a které nám byly implementovány. Postironie říká vše, i když to nikdo nechce slyšet. Temná tušení za reklamními plochami, momenty trapnosti otištěné do věčnosti, televizní romantika, moc pozlátka, marné invokace. 

Mgr. Dita Malečková, Ph. D. vystudovala filozofii a informační vědu na Univerzitě Karlově. Působí na Studiích nových médií FF UK, kde přednáší o současné filozofii, vizuální kultuře a umění v kontextu nových médií. Zabývá se filozofickými aspekty médií, průniky umění a technologie, jakož i současnou vizuální kulturou v kontextu nových médií a technologií.