Doprovodné programy k výstavě Budování státu
Vytvořeno: 8. 1. 2016 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Výstava Budování státu. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu potrvá v Národní galerii v Praze už jen čtyři týdny. Expozice, představující způsoby, jakými se podílelo vizuální umění na reprezentaci Československa v letech 1918–1939 a 1945–1992, vyvolává řadu diskusí. Poslední měsíc výstavu doplní i doprovodné programy mimo Veletržní palác – projekce filmů v kině Ponrepo (NFA) či architektonické procházky Prahou.

 Výstava shromažďuje široké spektrum vizuálních artefaktů, od malířských a sochařských děl slavných umělců po užité grafiky a průmyslový design. „Existují ale samozřejmě i díla, která prostřednictvím výstavy návštěvníkům zpřístupnit nelze. Proto autorský tým kladl velký důraz také na doprovodný program mimo prostory galerie. Vlastní výstava zatím vyvolává diskuse rozličných názorů, což považujeme za osvědčení její zajímavosti,“ říká kurátorka výstavy Milena Bartlová.

 Architektonické vycházky s odborným výkladem představily početným zájemcům budovy veřejnosti běžně nepřístupné. Další pak zájemce zavedou za uměním v pražském metru (9. ledna od 14.30 na stanici Dejvická) a 16. ledna do památníku na Vítkově. Významnou roli ve státní reprezentaci sehrály také hrané filmy, jenž uchovává Národní filmový archiv. Ve spolupráci s ním se každou sobotu od 9. ledna do 6. února uskuteční v kině Ponrepo projekce filmů, které jsou zpracovány v katalogu výstavy: Žert podle slavného románu Milana Kundery, klasický film Karla Zemana Baron Prášil i málo známý film Jana z roku 1935 o soužití menšin v prvorepublikovém Československu. Na programu budou také tři československé filmy: předválečné Zem spieva (1933) Karla Plicky a Jánošík (1935) Martina Friče a Nové Slovensko z roku 1970. Více informací na webu kina Ponrepo a Národní galerie v Praze.

 

Program architektonických vycházek po Praze

9.1.
Umění v pražském metru
sraz na zastávce Dejvická v 14.30 hodin

16.1.
Památník na Vítkově

 

Program promítání filmů v kině Ponrepo

9.1.
Žert

16.1.
Zem spieva a nové Slovensko

23.1.
Jana

30.1.
Jánošík

6.2.
Baron Prášil

13.2.
Staré pověsti české


Kino Ponrepo
Bartolomějská 11, Praha 1
proítání každou sobotu od 17.30 hodin

http://nfa.cz/cz/kino-ponrepo/cykly/?a=11029-budovani-statu