Finalisté z UMPRUM na Diploma Selection
Vytvořeno: 8. 10. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Finalisté z UMPRUM v mezinárodní soutěži Designblok Diploma Selection

17. - 21. 10. 2019

Openstudio Designbloku, Výstaviště Holešovice, Praha 7

módní přehlídka: 19. 10. 2019 v 15 hodin, Garden Stage

 

Do finále mezinárodní soutěže Designblok Diploma Selection se dostalo celkem šest čerstvých absolventů z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. V kategorii Produktový design to jsou Matěj Coufal z Ateliéru produktového designu, Adam Štok z Ateliéru designu nábytku a interiéru, Zdeněk Růžička a Vítek Škop, oba z Ateliéru grafického designu a nových médií. Do finále v kategorii Módní design byly vybrány kolekce absolventek Ateliéru designu oděvu a obuvi Michaely Čapkové a Barbory Procházkové.

Kurátoři letos vybírali finalisty ze 154 přihlášených ze 46 prestižních evropských univerzit. Do finále se probojovalo 30 studentů z osmi evropských zemí včetně Maďarska, Německa, Francie, Portugalska, Itálie, Nizozemí, Polska a České republiky. Z českých vysokých škol postoupilo celkem 8 a většina z nich, šest, je z UMPRUM. Diplomové práce, které studenti budou prezentovat zahraniční porotě, se zabývají pestrou paletou témat - od pěstovaného materiálu z mořských řas, nábytku z lisovaných vláken konopí až po zkoumání emocionálních hodnoty předmětů, vzpomínky přetavené v keramické objekty, zamyšlení nad vylepšením vzdělávání nebo inovativní hračky. Napříč finálovými pracemi autoři v produktové i módní části reagují na aktuální téma udržitelnosti a hledají cesty z všudypřítomné nadprodukce a plýtvání zdroji.  

Vysokou školu uměleckoprůmyslovou  v Praze v kategorii Produktový design reprezentují Matěj Coufal s projektem Metr, který zkoumá klasický nástroj i v jeho teoretické rovině, Zdeněk Růžička, který vytvořil speciální zvukovou hračku SOUNDERVítek Škop a jeho Vividbooks, interaktivní učebnice fyziky využívající rozšířenou realitu a Adam Štok s kolekcí židlí Nyiny Chairs, které vytvořil ohýbáním a zplošťováním trubek za pomoci hydraulického lisu. Mezi módními designéry mají šanci dvě studentky Ateliéru designu oděvu a obuvi - Barbora Procházková s projektem Sapience, který klade důraz na udržitelnost a využívá DIY kreativitu a Michaela Čapková, která propojila módu a sociální tematiku v projektu COOLLAGE, kde se zabývá udržitelným přístupem k tvorbě oděvní kolekce. 

Výstavu produktového designu najdou návštěvníci v Openstudiu - v levém křídle Průmyslového paláce holešovického Výstaviště, finalisté módní sekce se představí v sobotu 19. října na Garden Stage ve střední hale. O vítězi v každé ze dvou kategorií rozhodne mezinárodní porota složená z významných českých a zahraničních galeristů, kurátorů, novinářů a teoretiků designu. Nově do poroty zasedne CEO švýcarské značky Vitra Nora Fehlbaum, umělecký ředitel značky Cappellini Giulio Cappellini nebo design specialistka z vídeňského Dorothea Gerti Draxler. Z českých zástupců nově přijala členství Aneta Šaferová, šéfredaktorka magazínu Proč Ne?!. Spolu s finalisty se představí také vítězka minulého ročníku soutěže, Ramona Salo Myrseth oceněná za kolekci I am not the Grass in Your Boots inspirovanou Laponskem a Alexander Schul, který uhájil vítězství s projektem zaměřeným na ochranu zdrojů.  

 Prestižní soutěž se na Designbloku koná již pošesté, a to ve spolupráci s EUNIC Cluster ČR. Vítězové získají 1000 EUR a možnost samostatné prezentace na příštím ročníku festivalu. Nejlepší projekty zvolí mezinárodní porota složená z kurátorů a galeristů během Designbloku, který se letos koná od 17. - 21. října 2019. 

Matěj Coufal - Metr

Zdeněk Růžička - SOUNDER

Vít Škop - Vividbooks / Fyzikair7

Adam Štok - Nyiny Chairs

Barbora Procházková - SAPIENCE

Michaela Čapková - COOLLAGE