GLASSMANIA! Mistři českého skla na Tent London
Vytvořeno: 24. 9. 2015 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Společný projekt UMPRUM s CzechTrade, Českým centrem v Londýně a pěti českými sklářskými firmami; Astera, Clartés, Evans Atelier, Kolektiv Ateliers a PRECIOSA Lighting, pod názvem GLASSMANIA představí projekty se studenty UMPRUM. GLASSMANIA je podle slov vedoucího Ateliéru skla Ronyho Plesla „projekt, kde zručnost českých sklářů pozdvihuje český design a kreativita studentů kultivuje a posouvá hranice řemesla“. Firmy vedle projektů vzniklých z intenzivní interakce se studenty představí to nejkvalitnější sklářské řemeslo ze své produkce.

Celou prezentaci ozvláštňuje koncept výstavy navržený studenty architektury a členy studia Gold Medal; Matúše Buranovského, Jakuba Herzy a Josefa Tomšeje, kteří nechají návštěvníky Tent London nahlédnout přímo pod pokličku výrobního provozu prezentujících se firem.

Návštěvníci se tak mohou seznámit s prostředím ve sklářském studiu Astera, ve které byl vyroben variabilní skleněný dekorovaný projekt Daniely Chodilové formálně odkazující na slavné české ešusy, nebo světelný objekt Madonna Solace Michaely Doležalové vytvořené ve spolupráci s PRECIOSA Lighting. Dalším nepřehlédnutelným projektem, vzniklým ze spolupráce studentky Valentiny Hejdové s Kolektiv Ateliers, je nástěnný objekt, který představuje návštěvníkům techniku ručně malovaného skla a přenosu dekoru na skleněný objekt pomocí jeho optických vlastností.

Výběr pro prezentaci a realizace společných projektů studentů UMPRUM a českých sklářských firem nabízí oběma stranám netušené inspirační zdroje. Studenti nabydou velmi důležitou zkušenost, jak se přizpůsobit firemnímu sortimentu skláren a jak využít technologie respektující konkrétní zázemí firem. Ty si naopak mohou vyzkoušet spolupráci s budoucím mladým designérem pod vedením ateliéru UMPRUM, a propojit tak tradiční české sklářství s čerstvými nápady z akademického prostředí. Slovy prorektora pro vnější vztahy a mezinárodní spolupráci profesora Jiřího Pelcla „je GLASSMANIA důkazem, že slavná tradice českého sklářství se nadále úspěšně vyvíjí a reaguje na světové dění. Přitom si zachovává svoji identitu založenou na řemeslné zdatnosti a mistrovství českých sklářů.“


Číst více...

Tisková zpráva ke stažení

Fotografie z instalace GLASSMANIA! (foto: Jaroslav Moravec)