Guy Julier: Design vs. finanční krize
Vytvořeno: 18. 11. 2015 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Czechdesign a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze Vás zvou na další z přednášek z cyklu Budoucnost designu

26. 11. od 18.30 hodin

Guy Julier

DESIGN VS. FINANČNÍ KRIZE. KDO ZVÍTĚZIL?

 

Jak řekl Winston Churchill: 'Never let a good crisis go to waste'. Design je v kontextu ekonomických a politických událostí od 80. let minulého století na svém vzestupu. Přednášku zabývající se potenciálem designu, jehož rozvoj nastartovala finanční krize, přijíždí do Prahy představit britský expert z Victoria and Albert Muzea v Londýně.


DESIGN A SOUČASNOST
Guy Julier vede výzkumné aktivity zabývající se současným designem ve Victoria & Albert Museu v Londýně, jedné z nejprestižnějších institucí na poli výzkumu v oblasti design a užitého umění. Do Prahy přijíždí v rámci projektu Budoucnost designu s přednáškou „Design and Financial Crisis: Some Reasons to Celebrate“ zabývající se potenciálem designu, jehož vzestup nastartovala finanční krize. Role designu v tomto procesu souvisí s potřebou inovovat nebo zavádět úsporná opatření. Na pozadí těchto motivů zastává design dvojí funkci: jednou je nakrmit trh objekty a službami, druhou je signalizovat změny.

 
JAKOU BUDOUCNOST MŮŽE DESIGN VYTVOŘIT?
Žijeme v neustále se měnícím prostředí. Digitální média, biotechnologie, udržitelnost, demografické trendy, migrace a urbanizace, globalizace, měnící se soukromé i politické struktury. Za vším můžeme hledat design, kterému se otevírají dosud netušené možnosti. Pokud jsme v období, kdy je rozvoj designu na svém vrcholu, jakou budoucnost může ještě vytvořit? Na čem může stavět a v čem naopak pokračovat nemůže?

 

Přednáška se koná ve čtvrtek 26.11 v 18:30 

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
nám. J. Palacha 80, Praha 1, místnost č. 115

Vstup zdarma. Pro účast na přednášce nutná rezervace místa: https://guyjulier.eventbrite.com/