Jakub Wiesner podruhé mezi oceněnými v soutěži Central Group
Vytvořeno: 14. 2. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Student Ateliéru architektury II Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jakub Wiesner se již podruhé dostal mezi oceněné v soutěži Unikátní stavba na komplikovaném místě. Druhé místo v soutěži získal za svůj projekt Stezka, který navrhuje řešení pro území u železniční trati nedaleko plynárny v Michli.

Zdánlivě drobný, architektonicky nenápadný a minimalisticky prezentovaný projekt si klade značně ambiciózní cíl. Zpřístupnění rozsáhlého území, které je velmi těžko navštívitelné a nachází se v sousedství železniční trati. Projekt dokazuje, že rubová strana města může mít svoji důležitost a může nám poskytnout nezvyklý pohled na místa, která si myslíme, že důvěrně známe. Projekt se koncentruje na několik akupunkturních zásahů, které jako jednotlivosti působí nezajímavě a nevýrazně, ale zpřístupňují značné existující kvality. Myslíme si, že autor záměrně redukuje svůj výrazový repertoár, nesnaží se vlastním zásahem konkurovat monumentálnímu prostoru postindustriálního údolí. Tohle dobrovolné uskromnění má zde svoji jednoznačnou logiku a autor si je dobře vědom své role. To je schopnost, kterou je dobré si uchovat.

V loňském roce získal Jakub ve stejné soutěži první místo za originální řešení proskleného zavěšeného baru v Divadelní ulici.
Soutěž Unikátní stavba na komplikovaném místě vyhlašuje společnost Cental Group již podvanácté. Jejím cílem je poukázat na nedoceněný stavební potenciál problematických a komplikovaných míst ve městě a naznačit možné pozitivní způsoby jejich využití.

Další informace o soutěži a jeho úspěchu naleznete zde: https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/architektonicka-studentska-soutez-central-group.A200212_165207_architektura_rez