Japonsko / Chvála nestálosti
Vytvořeno: 18. 4. 2017 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Vytvořeno: 18. 4. 2017

Tvorba studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové zaznamenává celosvětový ohlas. Na začátku února měli mladí návrháři z UMPRUM možnost představit svou kolekci „Japonsko klidná síla“ hned na několika akcích v Tokiu. Objevili se v rámci prezentací na módním týdnu Bunka Fashion Graduate University Fashion Week (30. 1. – 3. 2. 2017) a o pár dnů později pak na International Fashion Showcase (17. - 21. 2. 2017). Na úspěšných prezentacích mladých českých talentů v zahraničí se podílelo České centrum Tokio a České centrum Londýn s podporou Ministerstva kultury České republiky.

 

 V „Zemi vycházejícího slunce“ měli mladí designéři z UMPRUM možnost představit se v krátké době již podruhé. Poprvé zde uvedli svůj úspěšný projekt Ikonická recyklace v roce 2015. Díky tomu našli v Japonsku publikum a navíc se jim tato země stala zdrojem inspirace pro nejnovější projekt „Japonsko klidná síla“. V polovině roku 2016 vyzvala Liběna Rochová studenty svého ateliéru na UMPRUM, aby připravili oděvní kolekce inspirované historií a estetikou Japonska. Již za necelý rok poté odcestoval celý ateliér do Tokia, aby výsledky práce prezentoval na prestižním Bunka Fashion Week. V obou případech hrálo významnou roli České centrum Tokio.

Pro Liběnu Rochovou je typická absolutní preciznost. Známá česká návrhářka sama uvádí, že pro vznik každé ucelené módní kolekce je zásadní teoretická příprava. Z toho důvodu se rozhodla uspořádat přednášky předních japanologů věnované náboženství, umění, literatuře. Díky tomu získali studenti vhled do japonské kultury a identity. Kolekce představují osobitou reflexi studentů fascinující a Evropanovi vzdálené kultury.

„Naše druhá cesta do Japonska splnila účel. Kolekce byla velmi kladně hodnocena paní rektorkou Dr. Sanae Kosugi a  profesory módy z Bunka University. Byli nadšeni katalogem i kolekcemi. Dostali jsme příslib další spolupráce. V září přijedou představit své kolekce vybraní studenti Bunka Academy na Mercedes Benz Prague Fashion Week. Na Bunka University Graduate Fashion Week jsme předvedli vyspělou a profesionální práci. Každý student se zadání  ‚Japonsko – klidná síla‘ zhostil na výtečnou. Modely vyjadřovaly výstižně inspirační zdroj“, říká vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi UMPRUM Liběna Rochová.

 

Celou cestu do Japonska, zákulisí i přehlídky Bunka University Graduate Fashion Week a konfrontaci mladých designérů s autentickým prostředím zaznamenal Jakub Jahn s kameramanem Davidem Markovičem. Vznikla tak osmiminutová audiovizuální esej s názvem Japonsko/Chvála nestálosti. Snímek pojednává o setkání české oděvní kolekce s jejími japonskými kořeny.

 „Nejedná se o dokument v pravém slova smyslu, je to spíše velmi subjektivní vzpomínka na výlet do země, kde se neořezávají sakury a kde až prasklina učiní z vázy umělecké dílo. Móda je ve filmu všudypřítomná”, charakterizuje svou práci Jakub Jahn.

 

Originální prezentace české módy se uskutečnila v rámci probíhajícího Roku české kultury v Japonsku.

 

 

Fotografie z filmu a jednotlivých modelů

Odkaz na fotografie z filmu a jednotlivých modelů kolekce "Japonsko klidná síla":
www.uschovna.cz/zasilka/LIDXY8358NY9EV7H-KTR

Film Japonsko / Chvála nestálosti - režie: Jakub Jahn, kamera: David Markovič

Snímky z filmu Japonsko / Chvála nestálosti