Úspěch UMPRUM na Czech Grand Design 2018
Vytvořeno: 21. 3. 2019 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Letošní vyhlášení cen Czech Grand Design 2018 znamenal pro UMPRUM velký úspěch. Jindřich Janíček, student doktorského studia v Ateliéru ilustrace a grafiky UMPRUM obdržel ocenění Ilustrátor roku a čerstvá absolventka Ateliéru K.O.V. Maria Nina Václavková získala ocenění Objev roku za svůj diplomový projekt Offcuts.

V případě Jindřicha Janíčka porota ocenila jeho ilustrace pro komiks 75 stupňů Fahrenheita (magazín B), ilustrace pro Hospodářské noviny, ilustrace pro knihu Ilustrovaná Ústava České republiky (Take Take Take, 82 Bøok & Design Shõp).
Maria Nina Václavková zaujala svou diplomovou prací Offcuts, ve které se zabývá hledáním koncepčních, konstrukčních a materiálových řešení designu obuvi, aby by měla co nejmenší dopad na životní prostředí. Navrhla tedy boty, které fungují jako skládačka a je možné výměnou opravit jejich jednotlivé segmenty.

Dále mezi oceněnými figuruje i řada absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Grand designérkou roku a Módním designérem roku se tentokrát stala absolventka Ateliéru módní tvorby Tereza Rozálie Kladošová se svou kolekcí Merino Recycle, soubor vlněného oblečení z kousků, které zbyly při tovární výrobě. Lucie Koldová, absolventka Ateliéru produktového designu, byla oceněna jako Designérka roku. Cenu Designér šperku roku získala Janja Prokić, která taktéž studovala na UMPRUM. 

Vítězové si odnesli speciální trofej – brýle proti oslnění slávou, navržené absolventkou Ateliéru K.O.V. Nastassiou Aleinikavou.