Lucie Lučanská a Zuzana Bramborová získaly podporu Nadace Miroslava Šaška
Vytvořeno: 7. 10. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

 Lucie Lučanská a Zuzana Bramborová získaly podporu Nadace Miroslava Šaška

 

Studentka doktorského studia Ateliér ilustrace a grafiky Lucie Lučanská a absolventka téhož ateliéru uspěly v soutěži Nadace Miroslava Šaška. Jejich rozpracované knihy budou finančně podpořeny stipendiem, aby se dočkaly svého vydání. Za velký úspěch bereme i to, že ze 3 podpořených projektů byly hned dva z UMPRUM.

 Lucie Lučanské bylo stipendium uděleno na dokončení autorské knihy „Jířa“. Lucie knihu jak napsala, tak ji doplní ilustracemi technikou akvarel.
Příběh vypráví o jednom dni v životě Jíři. Jsme svědky konce noční směny ve velkoskladu, kde Jířa jezdí na vysokozdvižném vozíku. Po návratu domů do zahrádkářské kolonie se připravuje na  večerní romantickou schůzku u táboráku. To je malé nahlédnutí na zápletku připravované obrazové knihy, jejíž dokončení se díky již zmiňovanému stipendiu chystá na příští rok.

Druhé stipendium na vydání získala diplomová práce Zuzany Bramborové Žížala pokládá otázky. Knížka vypráví o žížale, která žije v hlíně poklidným životem, až do chvíle, kdy ji začnou vyrušovat podivné zvuky. Jde za nimi a najde Mladou dívku Bábu, které se začne ptát na to, co se venku na zahradě děje. Vyprávění je založeno na naivních prostých otázkách a popisech běžných činností. Má podivně pomalý rytmus a mnoho záměrně nevyjasněných motivů. Autorka se snažila vyhnout popisnému způsobu narace v obraze i v textu, a nechat co nejvíce prostoru pro čtenářovu fantazii. Nebo pro koukání.

 Nadační fond Miroslava Šaška si klade za cíle rozvoj duchovních hodnot v návaznosti na dílo a odkaz Miroslava Šaška.

 

Maketa knihy Jířa Lucie Lučanské

Kniha Žížala klade otázky Zuzany Bramborové