MANIFESTO
Vytvořeno: 4. 4. 2016 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Prezentace UMPRUM na Salone Internazionale del Mobile v Miláně 

MANIFESTO - Fotoreportáž z místa

Vytvořeno: 4. 4. 2016

MANIFESTO

České sklo - kontext tradice, experiment a tvůrčí respekt

 

Prezentace UMPRUM v rámci Salone Internazionale del Mobile v Miláně

 

Termín prezentace:  12. 4.–17. 4. 2016
Otvírací hodiny: 10–18 hodin

Vernisáž výstavy: 12. 4. od 18 hodin


Atelier Clerici / Palazzo Clerici – Room D, Via Clerici n. 5, Milan

Prezentace Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze na mezinárodním veletrhu nábytku a designu Salone Internazionale del Mobile se již stává tradicí. Tentokrát bude UMPRUM zastupovat výstava studentů Ateliéru skla Manifesto.

Výstava představuje výběr nejnovějších prací ateliéru a je postavena na koncepci tvůrčího manifestu, který vymezuje jeho výchozí tvůrčí postupy a ideje. A jaký manifest si připravili pro svou prezentaci v Miláně? „Naše budova UMPRUM s 23 svébytnými ateliéry svítí v historickém centru Prahy jako zaoceánská loď. Ateliér skla jako zástupce této renomované školy přiváží do Milána svůj jasný a ucelený umělecký názor společně budovaný v  posledních sedmi letech. Tento názor je odrazem úcty a zároveň revolty k tradici, řemeslu i designovým trendům.“ Cituje manifest vedoucí Ateliéru skla Rony Plesl.

Návštěvníkům bude představena kolekce skla, která v obměněné podobě byla k vidění na stejnojmenných výstavách v Praze v Galerii ZIBA a v Muzeu dekorativních umění na zámku Pillnitz u Drážďan. Na výstavě se představí 15 studentů a kolekci oživí i nejnovější práce, které vznikly během zimního semestru 2015/2016. I tentokrát jí nezaměnitelnou atmosféru dává spolupráce s kreativní skupinou Okolo.

Výstava Manifesto tak demonstruje ústřední metody a principy vedení ateliéru i podobu tvorby studentů. Současná koncepce ateliéru charakteristickým způsobem pracuje s propojováním na první pohled neslučitelného, nabourává mnohé stereotypy a nabízí nové interpretační rámce. Studenti ateliéru pod vedením Ronyho Plesla a asistentky Kláry Horáčkové propojují řemeslný um a osobité výtvarné pojetí. Povaha studentských prací je často uvolněná, mnohdy až experimentální, ale vždy neodmyslitelně spjata s precizním technickým zpracováním. Důraz je také kladen na estetiku forem, které souzní s proporcí. Tyto ústřední metody a principy se odrážejí ve vystavených objektech přehlídky MANIFESTO

 

Vystavující:
Lukáš Houdek, Dominika Petrtýlová, Jakub Petr, Eduard Seibert, Kristýna Venturová, Kateřina Handlová, Eliška Motlová, Barbora Štefánková, Martin Jakobsen, Lukáš Novák, Tadeáš Podracký, Markéta Kratochvílová, Lenka Husárková, Sebastian Kitzberger, Petra Tomišová

 

Kurátor výstavy: Adam Štěch (Okolo)
Umělecký ředitel: Rony Plesl (UMPRUM)
Asistenti uměleckého ředitele: Klára Horáčková a Marcel Mochal (UMPRUM)
Výstava a grafický design: Matěj Činčera a Jan Kloss (Okolo)

 

U příležitosti výstavy byl vydán česko-anglický katalog Manifesto v nakladatelství UMPRUM.

Tisková zpráva ke stažení