Markéta Kaplanová a Sára Sedláková soutěží v APOLDA EUROPEAN DESIGN AWARD
Vytvořeno: 5. 5. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Studentky Ateliéru módní tvorby, vedeného Pavlem Ivančicem, Sára Sedláková a Markéta Kaplanová reprezentují UMPRUM v soutěži APOLDA EUROPEAN DESIGN AWARD. Sára Sedláková je přihlášena se svou bakalářskou prací, kolekcí Urban Recycle a Markéta Kaplanová Old Too Young.

Soutěž APOLDA EUROPEAN DESIGN AWARD se pořádá v durynské Apoldě, která je významným centrem pletařského průmyslu. První ročník se uskutečnil v roce 1993 a jeho cílem, jako i těch následujících, byla podpora mladých talentovaných návrhářů. Od roku 2020 se soutěžícími mohou stát pouze vybraní absolventi vysokých škol, které do soutěže navíc nominuje jejich alma mater. Letošního desátého ročníku se účastní celkem 29 designérů z devíti evropských zemí a patnácti vysokých škol. V minulosti se soutěže například účastnili také absolventi Ateliéru módní tvorby UMPRUM Filip Hieke a Tereza Rosalie Kladošová.

 Oděvní kolekce Markéty Kaplanové Old Too Young je výsledkem bakalářská práce na téma Mezigenerační dialog. Poukazuje na mezigenerační společenskou bariéru, konkrétně přístup k seniorům, jimž mnohdy není věnován dostatek pozornosti. Ve své kolekci se vrací k tradici, řemeslu a ruční práci. Využívá upcyklaci ručně pletených odložených svetrů a příze. Specifikem jejího projektu se stala komunitní spolupráce se seniorkami z centra Elpida, která přinesla jak vzájemné sdílení dovedností i dosažení mezigeneračního souznění.

Sára Sedláková se prezentuje s kolekcí Urban Recycle, volnočasovou streetwearovou řadou reagující na negativa současného způsobu života. Sára Sedláková nabízí využitelný model recyklace. Zpracovává již existující textilní materiály a uvádí je v novém kontextu, vychází z graffiti a street artu-. Z velké části využívá autorský textil, který je tvořen tradiční technikou patchworku.

 

Výsledky soutěže budou známy 8. a 9. května.