Michaela Režová si odnesla dvě ceny z CEE Animation Forum
Vytvořeno: 7. 5. 2021 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Michaela Režová, doktorandka Ateliéru filmové a televizní grafiky UMPRUM, získala dvě ceny v mezinárodní soutěži CEE Animation Forum 2021. Za projekt Zvítězím byla oceněna cenou Rising Stars a Animarkt stop Motion Forum Award a zároveň tak získala podporu na jeho dokončení.

Nejnovější projekt Michaely Režové pracuje se stop motion animací sportovních plastik. Ty jako němí svědkové minulého režimu ožívají a vypráví pohnutý příběh svého autora, sochaře Zdeňka Němečka.

 Jury ve svém hodnocení označila Michaelu jako skutečného filmaře, „někoho, kdo dokáže prokázat své kompetence a dovednosti ve všech aspektech formy: ve zpracování rozhovorů, archivních záběrů, zvuku, obrazu i pohybu. Režisérka chytře zvolila animaci a podařilo se jí tak vypořádat s tématem renomovaného, ale svým způsobem kontroverzního umělce. Michaela ukázala velký respekt a empatii a zároveň vášeň pro projekt, což je nutné pro dokončení tohoto ambiciózního projektu“.

Zdeněk Němeček vytvořil řadu plastik se sportovními tématy – peloton cyklistů, plavkyně nebo hokejisty. Jeho sochy lze vnímat jako fáze pohybu zamrzlého v čase, momenty zachycující lidskou vůli, vytrvalost i touhu zvítězit. 
Za pomoci výtvarného experimentu s Němečkovými sochami zkoumá animovaný dokument život a dílo dnes již pozapomenutého umělce. Sochaře, jeho příběh, ale i složitou dobu minulého režimu odhaluje za pomoci rozhovorů s jeho vlastní rodinou, sportovci tehdejší doby i teoretiky umění.

 Výtvarné řešení stojí na Němečkově díle a experimentu s ním. Stejně jako ožívá skrze vzpomínky osobnost Zdeňka Němečka v audiostopě, ožívá i jeho dílo v obraze. Skrze technologie jako je 3D scan nebo 3D tisk v kombinaci spolu s klasickými postupy loutkové a 3D animace je definovaná výtvarná forma krátkého snímku. Technologie a výrobu vede Ondřej Slavík, který má za sebou již řadu projektů, kde právě s kombinací klasických a moderních technologií úspěšně experimentuje. 


CEE Animation Forum podporuje animovanou tvorbu a s ní spojené aktivity ve více než 20 zemí střední a východní Evropy. Jeho cílem je zvýšení povědomí o tvorbě v těchto zemích a zlepšení přístupu nejen na širší evropský trh. Zaměřuje se také na zbudování silné profesionální komunity, podporu partnerství i projektů. Cílem soutěže je podpora a pomoc s finalizací nadějných animovaných projektů. Cílem je také pomoc při navazování nových a potřebných kontaktů ve film industry.

 

Film Zvítězím vznikl za podpory Studentské grantové soutěže UMPRUM.
Pokování patří synovi Zdeňka Němečka Janovi a manželce Kornelii.