Monstrum získalo stříbrnou medaili v soutěži ED AWARDS
Vytvořeno: 3. 5. 2020 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

Název knihy: Autor názvu: aka MONSTRUM  získala stříbrnou medaili v kategorii Publikace / Umělecký katalog v soutěži ED AWARDS.

Jedná se o rozměrnou publikaci věnovanou práci grafického designéra, vedoucího Ateliéru grafického designu a nových médií Petra Babáka a jeho studia Laboratoř, kterou editorsky zpracoval Lukáš Kijonka. Knihu vydalo Nakladatelství UMPRUM ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně. Hřbet této monstrózní knihy je výtvarně domalován, potištěn a jinak výtvarně pojednán autorskými pracemi předních českých umělců.

Soutěž ED AWARDS se již od roku 2007 každoročně soustředí na nejlepší práce v oblasti komunikačního designu. Kromě hodnocení nejlepších prací se také soustředí na budování a posilování celoevropské grafické tvůrčí komunity.

 

O knize

Lukáš Kijonka (ed.)
Petr Babák
Pět kilo grafického designu! Komplexní popis profesního života jednoho z nejvýznamnějších současných grafických designérů, profesora pražské UMPRUM Petra Babáka a jeho studia Laboratoř. Na půdorysu 85 projektů, seřazených od nejoblíbenějších po nejméně oblíbené, Babák svým osobitým jazykem představuje vlastní práci, ve které balancuje mezi volným a užitým uměním, zkoumá hranice grafického designu a knižních experimentů. Publikace sleduje procesy vzniků jednotlivých projektů od počátků komunikace se zadavateli přes vývoj designu až po jeho realizaci. Mapuje Babákovu práci od studentských let přes období spolupráce s Tomášem Machkem až po současnou tvorbu studia Laboratoř a představuje Babáka také jako pedagoga a publicistu. Silný společenský a performativní charakter Babákova života zastupují unikátní osobní pojmenování publikace jeho spolupracovníky, zadavateli, rodinou, fanoušky, kritiky, studenty, absolventy a přáteli. Velkorysý objem této autorské knihy, za jejíž konceptem a grafickým designem stojí Lukáš Kijonka, je glosou směřování současného často předimenzovaného knižního designu a navazuje na Babákovo zkoumání knihy jako objektu. Babákovy texty jsou doplněny fotografiemi Filipa Beránka. Hřbety široké 18 centimetrů vlastnoručně ztvárnili nejvýznamnější současní čeští umělci, Babákovi spolupracovníci a přátelé. Budete mít doma originál od Krištofa Kintery, Tomáše Vaňka, CAP crew, Dominika Formana, Petry Dočekalové, Chrudoše Valouška, Jakuba Hojgra nebo Petra Kvíčaly?