Experimentální materiály a textil
Vytvořeno: 1. 9. 2016 od Press

Experimentální materiály a textil 

Vyplňte si materiálový kvíz!

Vytvořeno: 1. 9. 2016

EXPERIMENTÁLNÍ MATERIÁLY A TEXTIL
Prezentace UMPRUM na London Design Festival 2016

Termín konání akce: 17. 9.–25. 9. 2016
London Design Festival - Brompton design District, 3 Cromwell Road, Basement
Otevřeno: sobota 17. 9. – středa 21. 9. od 10 do 18 hodin / čtvrtek 22. 9. od 10 do 20 hodin / pátek 23. 9. od 10 do 17 hodin / sobota 24. 9. od 10 do 18 hodin / neděle 25. 9. od 11 do 17 hodin

 

 

Prezentace Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze na London Design Festival se pomalu stává tradicí. Letos se na této přehlídce představí již po třetí a prostor pro její reprezentování dostává Ateliér textilní tvorby a jeho experimentální přístupy.

 

Expozice Ateliéru textilní tvorby se bude prezentovat v Brompton Design District, jehož program je označovaný jako nejvíce objevný a inovativní. V tomto duchu se ponese i výstava UMPRUM „Experimentální materiály a textil“. Ateliér se pod vedením Jitky Škopové již několik let zabývá možnostmi a hranicemi textilu. „Hlavní myšlenkou našeho projektu je využití toho, co nás obklopuje. Zjišťujeme vlastnosti materiálů, které tvoří svět okolo nás. Vnímáme jejich tvrdost i ohebnost, poddajnost, křehkost i stálost. Klademe si otázky - získáváme nebo dobýváme?“ přibližuje přístup tvorby svých studentů Jitka Škopová. Kromě vnímavosti k materiálu samotnému studenti také sledují vztah k přírodě, udržitelnosti a ekologickým aspektům. Hledají rovnováhu a respektují vztahy v rámci celého systému.

 

Mladí designéři pro svou tvorbu využívají nejen moderní technologie a přístupy, ale hledají i nové materiály a způsoby zpracování. Dokládá to například projekt Miroslavy Vokounové Vodní blecha, který řeší odstraňování vodních řas a povrchových nečistot stojatých vod. Autorka vychází z kořenových systémů vodních rostlin, na které se nečistoty přirozeně nabalují, a simuluje je bioplastovými vlákny. Problematice čištění vody se věnuje také Amálie Koppová se svou prací Coalit. Aktivní uhlí zde propojuje s antibakteriálním stříbrem a energetizujícím křišťálem. Ve struktuře dřeva našla inspiraci Eliška Hlavačková. Její práce Vady dřeva využívá nedokonalou dutinu stromu jako formu pro nejrůznější materiály. Každý výlisek nese jedinečný otisk vnitřní struktury. Jiný přístup zvolil student Ondřej Trnka v projektu vyhoření vlákna. Zde vyhořením textilního vlákna zalitého v betonu nechává vzniknout novým strukturálním povrchům ideálním pro uchycení mechů a rostlin. Ruší tím tak zažitý postup zpracování betonu odlévaného do forem.

 

Stejně tak, jak jsou samotné práce propojeny s přírodou a myšlenkou trvalé udržitelnosti, respektuje tento přístup i instalace. Ať už se jedná o vzdušný instalační systém, který je doplněn o staré dřevěné desky, které by jinak jen těžko hledaly další využití, nebo bohatou doprovodnou část výstavy. Návštěvníci se můžou těšit na videa popisující jednotlivé exponáty a cestu k jejich vzniku. A prohlídku odlehčí speciální taktilní expozice, která je zároveň kvízem a lze zde vyzkoušet jednotlivé méně i více obvyklé materiály prakticky všemi smysly.

 

Výstava „Experimentální materiály a textil“ je důkazem, že i natolik tradiční a tisíce let užívaný materiál, se nezapouzdřil u své původní funkce, ale objevuje stále nové hranice. „Textil je uspořádání jakékoli vhodné matérie do správného plošného či prostorového vzorce. Textil je v principu funkční produkt. Jsou ale funkce, pro které se musí takový produkt teprve hledat! V případě ateliéru textilu na UMPRUM, vedeném Jitkou Škopovou, jsme svědky, jak krásný je osvobozený experiment, citlivé vnímání a zasloužené objevování.“ Vysvětluje rektor UMPRUM prof. akad. Arch Jindřich Smetana, proč se škola tentokrát na London Design Festivalu zaměřila právě na tento obor a ateliér.

 

 

 

 

Seznam vystavujících:
Eliška Hlavačková / Dýně, Vady dřeva
Haderková / Hortenzie, Pecka
Mirka Vokounová / Vodní blecha
Alžběta Hnízdilová / Smůla
Ondřej Trnka / Vyhoření vlákna
Pavla Nosková / Rašelina
Lucie Miklóšová / Skořápky
Amálie Koppová / Aktivní uhlí
Alžběta Prouzová / Kůra
Zuzana Ševčíková / Choroš
Alžbeta Kováčiková / Kyanotypie
Kristína Dúhová / Sůl
Kurátor výstavy: Jitka Škopová
Architektonické zpracování: Jitka Škopová
Grafika: Jakub Samek
Produkce: Michaela Kaplánková


Číst více...