Reakce na článek J. H. Vitvara Klíště, zneužívání, houpací kůň. Pozor dveře na AVU se opět otvírají
Vytvořeno: 27. 6. 2018 od Press

Reakce rektora UMPRUM prof. Jindřicha Smetany na článek J. H. Vitvara, časopis RESPEKT

 

Klíště, zneužívání, houpací kůň. Pozor dveře na AVU se opět otvírají (RESPEKT, 2018)
https://www.respekt.cz/kultura/kliste-zneuzivani-houpaci-kun-pozor-dvere-na-avu-se-opet-otviraji

 

 

Pan redaktor by měl, když tak porovnávat letošní - pro AVU zásadní výstavu se stejně zásadní  výstavou pro UMPRUM s názvem PŘETLAK, která skončila minulou středu v UPM. Úzký výběr pouze toho nejlepšího co se na UMPRUM urodilo v posledním roce, je pokaždé pod výrazným kurátorským dohledem jedné ze šesti kateder školy - katedra architektury, designu, užitého i volného umění a katedra grafického designu – a letos to byl design.

 

Ale to bychom se opakovali jako přes kopírák – viz loňský komentář na tu samou situaci od profesora Jiřího Pelcla, prorektora pro vnější vztahy k článku J. H. Vitvara Koho z diplomantů si má najmout příští prezident (RESPEKT, 2017) - https://www.umprum.cz/web/cs/umprum/press/reakce-na-clanek-j-h-vitvara-koho-z-diplomantu-si-ma-najmout-pristi-prezident-7266

Zatím vedení Respektu pana redaktora ještě nepustilo k politickým či ekonomickým komentářům, ale uvidíme. To bychom pak mohli u pana Vitvara sledovat další stupeň silné autorské licence a jeho schopnosti kombinovat povrchní postřehy s břitce kritickými údery, které v kulturní oblasti a zejména v případě obou výtvarných škol již jen sveřepě opakuje. Zjevně nás nemá rád, a proto mu asi budeme stále vycházet vstříc!

 

S Akademií výtvarných umění jsme v „korektně rivalském přátelství“ a proto jí vždy přejeme mnoho zasloužených úspěchů.

 

Jindřich Smetana, rektor UMPRUM