FIRST SCRATCH
Vytvořeno: 29. 1. 2016 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

V Českých centrech v New Yorku proběhne 6 dílný cyklus THE NAME OF THE PROJECT IS PROJECT ITSELF, který organizuje Jakub Jansa student Ateliéru supermédia UMPRUM. Zatím zde proběhla prezentace First Scratch jeho spolužáka z ateliéru Jonáše Strouhala. Na projektu také spolupracují Tereza Ledvinová z ateliéru Módní tvorby a Matěj Hanauer z Ateliéru grafického designu a nových médií.

''Name of the project is project itself'' je celoroční série výstav Českého Centra v New Yorku. 6 umělců a 6 kurátorů pozval ke spolupráci Jakub Jansa, aby se napojili na existující struktury, prozkoumali nepřístupná místa a modifikovali sled událost po jimi zvolené trajektorii. Jejich práce je podobná činnosti systémových inženýrů fyzického světa. Vytvářejí instalace a procesuální performance, reagující na specifický kontext místa. Volně kombinují různé strategie, média a výrazové prostředky. Ve většině případů se nevztahují k jazyku současného galerijního provozu a pokud už ho použijí, tak jako maskování pro jejich zapojení do této části reality.  Prvni ze serie je projekt Jonáše Strouhala - First Scratch, který byl zahájen 26. 1. 2016.
 

Jonáš Strouhal se performativnim způsobem vypořádáva s bizarní folbií dnešního světa — s bezmeznou adorací technologických klenotů a jejich povýšením do pozice svatých předmětů. Světa kde nevyhnutelnost prvního poškrábání je protkána strachem a bolestí. Světa kde ochraná folie chrání ochranou fólii. Ve svém performativním díle, napodobuje marketingové postupy firem a s přesvědčením korporátních evangelistů společně s Jakubem Jansou motivují lidi na ulicích v New Yorku, aby si nechali manuálně poškrábát svůj nejnovější přístroj. Charakter performance je tedy indiferentní kombinací náborů New Age náboženství a potrhlého pábení bláznů.

Galerie Českého Centra se tramsformuje v oficialně první New Yorský showroom služby First Scrach”, který slavnostně otevřel 26.1.2016.

 

Autor: Jonáš Strouhal
Kurátor:
Ali Elizabeth Cashman
Graphic Design:
DIP ( Matěj Hanauer and Petra Roubalová)
Fashion Design:
Tereza Ledvinová
Performance: Jakub Jansa and
Jonáš Strouhal
Fotky:
Vendula Knopová, Marie Tomanová
Name of the Project is Project Itself
koncept: Jansa Jakub

 

 

Více informací naleznete ZDE.

Czech Center New York
321 East 73rd Street
New York, NY 10021