Projekt Athény Partahhiana
Vytvořeno: 1. 3. 2016 od Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

 

Katedra volného umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze ve spolupráci s iniciativou Are připravily cyklus akcí zaměřených na spolupráci pražské a athénské kulturní scény.

 

Jen v měsíci březnu uvedou na třináct akcí, které na přednáškách, diskusích, workshopech, výstavách či autorských prezentacích představí dvanáct zástupců athénských umělců, kurátorů a teoretiků umění – Iliana Fokiniaki, Anne Davidian a Matthieu Prat, Nikos Arvanitis, Veronica Malagon, Marios Pavlou, Nadja Argyropoulou, Anja Kirschner, Alexios Papazacharias, Paky Vlassopoulou,  Chrysanthi Koumianaki a Kosmas Nikolaou. Výběr témat vychází ze současné situace řecké kultury, která je odrazem vývoje událostí spjatých s vnitřní a evropskou politikou a migrační krizí. Na řecké scéně se rodí pokusy o nové formy fungování nejen kultury, ale i komunity a společnosti a někteří umělci, galeristé a kurátoři odcházejí z velkých kulturních center Evropy do Athén, hledat podnětnější podmínky pro život a práci než jaké jsou v komerčních a byrokratických metropolích.

 

Samotný projekt Athény Partahhiana se nesoustředí jen na Prahu. Od poloviny dubna do konce května 2016 se akce přesune do Athén, kde je pro skupiny vybraných studentů připraveno několik rezidenčních pobytů. Ty nejsou v této první fázi zaměřeny na konkrétní výstupy jako jsou výstavy či přehlídky, ale na propojení obou scén, výměnu témat a hledání možností konkrétní spolupráce. Plánován je v současné chvíli workshop s iniciativou Kassandras, která v sobě formátem rezidence propojuje experimentální zájmy současné architektury, umění a designu. Další akce budou záměrně vznikat postupně a reagovat tak na vlastní dynamiku projektu.

 

„Důvodů proč jsme si vybrali právě Athény je celá řada - problematika migrace, fungování na okraji Evropské unie, postkolonialismus uměleckého provozu EU, pokusy o nové ekonomické modely, nové či jiné formáty kulturních institucí a života, vztah aktivismu, angažovanosti a umění, fungování mimo peněžní systém, přítomnost documenta 14 v Athénách, athénské bienále…“ osvětluje projekt jedna z jeho iniciátorů a koordinátorů Edith Jeřábková, spoluvedoucí Ateliéru sochařství UMPRUM.

 

Prvním z velmi konkrétních příkladů spolupráce je zmíněný workshop Kassandras, který rozvíjí mezioborovou spolupráci architektury, designu a umění. Workshop vede teoretička umění a módy a zakladatelka iniciativy Praxis Matters, Anne Davidian a Matthieu Prat, zakladatel Diplomates studia. První část se odehraje 7. a 10. března v Ateliéru sochařství a druhá v nedokončené budově rezidence Kassandras v Athénách, která je jakousi metaforou a zároveň konkrétní základnou pro rozvíjení nekonceptuálních postupů v umění známých pod pojmy „making is thinking“ nebo „making matters“.

 

Dobrou zprávou pro všechny zájemce je, že všechny přednášky a diskuse jsou přístupné nejen studentům UMPRUM, ale také široké veřejnosti.

 

Athény Partahhiana

Pořádá UMPRUM v Praze a Are v rámci projektu Athény Partahhiana za podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. města Prahy, Francouzkého instututu a Goethe-Institutu v Praze. Zvláštní poděkování The Emblem Hotel. 

Program projektu Athény Partahhiana v měsíci březnu

Soubor ke stažení
Program
371 KB

Tisková zpráva ke stažení